Een hoogleraar met praktijkervaring in de vorm van nevenfuncties staat onafhankelijkheid niet per definitie in de weg en draagt juist bij aan de verbinding tussen universiteiten en samenleving. Dit staat in de antwoorden van minister Bruins van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap op vragen van het lid Stultiens (GroenLinks-PvdA) over het onderzoek dubbele petten bij fiscale hoogleraren.

Hoogleraren moeten wel voldoen aan de algemeen geaccepteerde normen van wetenschappelijke integriteit, aldus de minister. De wetenschappelijke integriteit wordt in Nederland geborgd door de Nederlandse Gedragscode Wetenschappelijke Integriteit (NGWI), die voor alle universiteiten geldt. De NGWI wordt op dit moment herzien door een schrijfcommissie. Bij de herziening is aandacht voor transparantie, onafhankelijkheid en het voorkomen van oneigenlijke beïnvloeding. De nieuwe code is naar verwachting begin 2026 gereed.

De minister vindt het onwenselijk als een schijn van belangenverstrengeling wordt opgeroepen door de wijze waarop onderzoek en leerstoelen worden gefinancierd. Het is de verantwoordelijkheid van de wetenschappers zelf en van de universiteiten om (de schijn van) belangenverstrengeling te voorkomen. De bewindsman verwacht dan ook van de Colleges van Bestuur dat zij het belang van wetenschappelijke integriteit en onafhankelijkheid altijd voorop blijven zetten en de schijn van belangenverstrengeling zo veel mogelijk tegengaan. Zij zijn er als werkgever voor verantwoordelijk dat hoogleraren hun nevenfuncties correct doorgeven, zoals dat van hoogleraren wordt verwacht conform de Sectorale regeling nevenwerkzaamheden Nederlandse universiteiten 2024. Ook is het de verantwoordelijkheid van de Colleges om de balans te bewaken tussen bijzondere en gewone hoogleraren met en zonder een nevenfunctie alsmede de balans tussen leerstoelen die door de universiteit of extern worden gefinancierd.

Beperkt aantal vrouwelijke fiscale hoogleraren

Van alle hoogleraren belastingrecht is nu slechts 18% vrouw. De minister werkt samen met de sector aan de verbetering van de vertegenwoordiging van vrouwen in de hele wetenschap. De universiteiten hebben streefcijfers geformuleerd voor het aantal vrouwelijke hoogleraren ultimo 2025. Om deze streefcijfers te realiseren, kijken de universiteiten kritisch naar hun benoemingsprocedures, zijn er door universiteiten mentorprogramma’s ontwikkeld en bieden enkele universiteiten fellowships aan die gericht zijn op vrouwelijke wetenschappers.

Bron: Rijksoverheid

Informatiesoort: Nieuws

Rubriek: Kantoren, Belastingrecht algemeen

236

Gerelateerde artikelen