Na 1 jaar, 11 maanden en 7 dagen gaat Nederland op 29 oktober 2025 opnieuw naar de stembus voor de Tweede Kamerverkiezingen. Frank Elsweier, werkzaam bij Bureau Vaktechniek van EY Belastingadviseurs en bij het Fiscaal Instituut van Tilburg University, beschrijft in een artikel voor het Weekblad voor fiscaal recht (WFR) de fiscale punten uit de verkiezingsprogramma’s. Het WFR-artikel is gratis beschikbaar voor lezers van TaxLive op Inview.nl.

Binnen vrijwel alle politieke stromingen lijkt consensus te bestaan dat hervormingen in het belastingstelsel noodzakelijk zijn. Wat daarbij vaak ontbreekt, is een nadere uitwerking en samenhangende visie van wat men onder die hervormingen verstaat. Elsweier had op meer richtinggevende ideeën, verklarende toelichtingen en concrete voorstellen gehoopt en verwacht. Hij vindt het jammer dat de verkiezingsprogramma’s in hun beleidsvoorstellen veelal op hoofdlijnen blijven, waardoor de inhoudelijke diepgang beperkt is. 

Aan de hand van de volgende thema’s bespreekt Elsweier de verschillende visies van de politieke partijen: fiscale hervormingen van het belasting- en toeslagenstelsel, belastingen voor bedrijven, belastingen voor burgers en de woningmarkt. De volgende punten vallen hem in het bijzonder op:

  • De partijen GroenLinks-PvdA, SP, PvdD en Denk willen de VPB voor (grote) bedrijven verhogen. 
  • De partijen PVV, GroenLinks-PvdA, NSC, SP, ChristenUnie, FvD, SGP, Denk, PvdD en Volt vinden dat de expatregeling moet worden ingeperkt of afgeschaft. Niet blijkt of de per 1 januari 2027 voorziene versobering van de regeling door de partijen in hun standpunten is betrokken.
  • GroenLinks-PvdA, D66, PvdD en Volt hebben expliciet aangegeven de landbouwvrijstelling te willen aanpassen of afschaffen. FvD en SGP geven expliciet aan de landbouwvrijstelling te willen behouden.
  • VVD, NSC, BBB en CDA spreken zich expliciet uit voor het behoud van de innovatiebox en/of de WBSO.
  • De partijen VVD, BBB, NSC, CDA, ChristenUnie, FvD, PvdD, CU en SGP willen de bedrijfsopvolgingsregeling (al dan niet in aangepaste vorm) behouden. 
  • De partijen GroenLinks-PvdA, D66, SP ChristenUnie, Denk, PvdD en Volt willen een (extra) vermogensbelasting en/of een verhoging van de schenk- en erfbelasting. VVD, BBB, FvD, SGP en JA21 pleiten juist voor een lagere of afschaffing van schenk- en erfbelasting. 
  • GroenLinks-PvdA, D66, CDA, ChristenUnie, PvdD en Volt zijn voorstanders van invoering van (een vorm van) rekeningrijden. De partijen PVV, SP, Denk, FvD, SGP en JA21 merken op dat zij tegen (een vorm van) rekeningrijden zijn. 
  • Tot de voorstanders van (verhoging of differentiatie van) de vliegbelasting behoren GroenLinks-PvdA, D66, ChristenUnie, PvdD, Volt en SGP. De partijen VVD, PVV, JA21 en FvD zijn tegenstanders van uitbreiding van de vliegbelasting.
  • GroenLinks-PvdA, D66, SP, ChristenUnie, PvdD en Volt willen net als bij de verkiezingen in 2023 een verdere afbouw of afschaffing van de hypotheekrenteaftrek. Bij deze verkiezingen is nieuw dat ook het CDA heeft aangegeven de hypotheekrenteaftrek te willen afbouwen en dat de SGP er open voor staat. 
  • GroenLinks-PvdA, SP, CDA, PvdD en Volt concentreren zich op een leegstandsheffing. PVV, GroenLinks-PvdA, CDA en ChristenUnie profileren zich (daarnaast) op een planbatenheffing. NSC en SP onderscheiden zich door aanvullende maatregelen tegen speculatie.
  • PVV, GroenLinks-PvdA, NSC, SP, PvdD en Volt willen de winstbelasting voor (bepaalde) woningcorporaties afschaffen.

Lees het hele artikel van Frank Elsweier in het WFR op InView via deze link.

Bron: WFR

Informatiesoort: Nieuws

Rubriek: Belastingrecht algemeen

Focus: Focus

48

Gerelateerde artikelen