Japan Tobacco International SA. Reference for a preliminary ruling. Directive 2011/64/EU applies to the price of packaged tobacco products? Conseil d'État
19 december 2017
Request for a preliminary ruling from the Conseil d'État in the case Japan Tobacco International SA and Japan Tobacco International France SAS.
Must Directive 2011/64/EU of 21 June 2011 be interpreted, as regards the definitions of tobacco products set out in Articles 2, 3 and 4 thereof, as also governing the price of packaged tobacco products?
Het Hof van Justitie EU oordeelt dat DRV-N en BG-V een regresvordering kunnen instellen tegen MP en GF. Dat Denemarken geen rechtsgrondslag kent voor het verkrijgen van een pensioen of een gelijkwaardige prestatie, is niet van belang.
De Europese Commissie nodigt belangstellenden uit om bij te dragen aan de ontwikkeling van een Europese blauwdruk voor spaar- en beleggingsrekeningen. De blauwdruk moet ook de fiscale behandeling van dergelijke rekeningen bevatten.
De Hoge Raad oordeelt dat de inspecteur het EU-rechtelijke verdedigingsbeginsel heeft geschonden en vernietigt de BTW-naheffingsaanslag. Volgens de Hoge Raad heeft de inspecteur X BV namelijk niet tijdig en expliciet van de voorgenomen naheffingsaanslag op de hoogte gesteld.
Het Hof van Justitie EU oordeelt dat de niet-naleving van formele verplichtingen niet in de weg staat aan de BTW-vrijstelling voor de wederinvoer in de EU van goederen in de toestand waarin zij zijn uitgevoerd. Dit geldt niet als er sprake is van een poging tot bedrog.
Het Hof van Justitie EU oordeelt dat lidstaten in strafprocedures verplicht zijn om de kwetsbaarheid van een beklaagde vast te stellen en te erkennen voordat deze persoon wordt ondervraagd in het kader van de strafprocedure.
Advocaat-generaal Ćapeta concludeert dat de verordening op grond waarvan de Zippo-aanstekers extra worden belast, geen ‘individuele maatregel’ vormt. Het feit dat een persoon in het algemeen door een dergelijke maatregel wordt geraakt, volstaat dan niet om het recht om te worden gehoord te activeren.
De Eerste Kamer heeft op 10 juni 2025 het wetsvoorstel Wet plan van aanpak witwassen aanvaard. In dit wetsvoorstel is een verbod op contante betalingen voor goederen vanaf € 3000 of meer opgenomen.
Het Hof van Justitie EU oordeelt dat Portugal niet in strijd met het EU-recht handelt door zegelrecht te heffen op zekerheden in de vorm van pandrechten op aandelen en op banktegoeden. Dit geldt ook voor vorderingen die ontstaan uit aandeelhoudersleningen die zijn gesteld met het oog op de goede nakoming van de verplichtingen die voortvloeien uit een door een kapitaalvennootschap uitgegeven obligatielening.
De Hoge Raad oordeelt, onder verwijzing naar zijn prejudiciële beslissing van 26 april 2024, ECLI:NL:HR:2024:653, V-N 2024/20.16, dat het oordeel van het hof dat de EU-restantvoorraadregeling de uit de wet voortvloeiende discriminatie in heffing van BPM rechtvaardigt, blijk geeft van een onjuiste rechtsopvatting. Volgt verwijzing.
De Hoge Raad oordeelt dat de inspecteur de foutenleer terecht heeft toegepast. De Hoge Raad overweegt daarbij dat de HIR niet de v.i. betreft. Bij de winstberekening van de v.i. vindt afschrijving dan plaats op de aanschaffingsprijs van het bedrijfsmiddel, dus vóór afboeking van de HIR.