Rabobank zet geen geld opzij voor een dreigende boete voor tekortkomingen bij het tegengaan van witwassen. Het Openbaar Ministerie (OM) dagvaardde de bank eerder dit jaar op verdenking van jarenlange overtredingen van de wet die witwassen en financiering van terrorisme moet voorkomen. Financieel topman Bas Brouwers durft nog geen bedrag te plakken op de mogelijke uitkomst van die zaak. Daarvoor is nu nog "te veel onzekerheid", waardoor een voorziening volgens boekhoudregels niet kan.

Rabobank schrijft in zijn halfjaarverslag wel dat de impact "significant" kan zijn. Bij de andere banken speelden eerder vergelijkbare zaken. Zij lieten het niet op een rechtsgang aankomen. ING trof in 2018 een schikking met het OM van 775 miljoen euro en ABN AMRO betaalde in 2021 bij een schikking 480 miljoen euro.

Ook Rabobank heeft met het OM gepraat, geeft topman Stefaan Decraene aan. Maar volgens hem zinde het OM op een te hoge boete. "Als wij vinden dat het bedrag buitensporig is, dan zijn wij niet bereid die schikking te doen", licht hij toe. "Vandaar dat besluit. Meer kunnen wij daar vandaag ook niet over zeggen."

Het onderzoek van justitie richtte zich op de periode van oktober 2016 tot eind 2021. Het OM concludeerde dat Rabobank "jarenlang tekortschoot in het doen van klantonderzoek en het melden van ongebruikelijke transacties". Rabobank weet nog niet wanneer de zaak voor de rechter komt.

Om de tekortkomingen op te lossen, heeft het concern de afgelopen jaren grote investeringen gedaan in het aannemen van veel extra medewerkers om klanten en transacties na te lopen. Sinds medio vorig jaar loopt het aantal medewerkers bij de bank dat zich hiermee bezighoudt weer terug, al gaat het nog steeds om duizenden mensen.

Bron: ANP

Informatiesoort: Nieuws

Rubriek: Strafrecht

28

Gerelateerde artikelen