Het voorstel van Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Belasting) om de minimumaccijns op tabak te verhogen en in te voeren voor vapes en nicotinezakjes, stuit bij een aantal EU-lidstaten op bezwaren. Dat bleek tijdens een eerste discussie door de EU-ministers van Financiën in Luxemburg. Nederland is een van de grootste voorstanders, maar onder meer Luxemburg, Zweden en Griekenland hebben bezwaren.

Demissionair minister Heinen van Financiën vindt harmonisatie van de tabaksaccijns in de EU belangrijk om illegale handel en belastingontduiking aan te pakken, zei hij in de vergadering met de EU-ministers. Nederland heeft zich hardgemaakt voor het belasten van nieuwe producten zoals vapes. Los van het financiële aspect is ook gezondheidswinst voor Nederland belangrijk, zei Heinen.

België, Denemarken en Ierland zitten op dezelfde lijn als Nederland.

Luxemburg vindt het minimumtarief veel te hoog. Het land kent veel tabakstoerisme omdat de accijns daar laag is.

Zweden en Finland hebben moeite met een minimumaccijns op snus, zakjes die tabak bevatten, die de Commissie ook onder de nieuwe regels wil laten vallen. Vooral in Zweden wordt veel snus gebruikt.

Malta vindt dat het vaststellen van de hoogte van accijns een bevoegdheid van de lidstaten zelf is, niet van de EU.

Onder meer Italië, Griekenland en Kroatië vinden dat de invoering van een minimumaccijns stapsgewijs moet worden ingevoerd.

Het voorstel wordt de komende tijd verder uitgewerkt.

Bron: ANP

Informatiesoort: Nieuws

Rubriek: Accijns en verbruiksbelastingen, Europees belastingrecht

9

Gerelateerde artikelen