Belanghebbende (X) werkt als Human Resources Director voor de Nederlandse vestiging van het Amerikaanse B Inc. B Inc. neemt in 1999 een aandelenoptieplan aan waardoor werknemers in de onderneming kunnen participeren. Belanghebbendes werkgever (Z Inc.) neemt een vergelijkbaar plan aan. Belanghebbende neemt deel aan het plan. Z Inc. houdt geen LB in bij de toekenning en/of uitoefening van de optierechten. Naar aanleiding van een boekenonderzoek komen de inspecteur en Z Inc. een vaststellingsovereenkomst overeen om de opties in de loonheffing te betrekken. Belanghebbende heeft ervan afgezien om van de door de inspecteur en Z Inc. overeengekomen mogelijkheid gebruik te maken. De inspecteur legt vervolgens IB-navorderingsaanslagen over de jaren 2002-2006 op aan belanghebbende. Rechtbank Breda oordeelt in een tussenuitspraak dat aan de toekenning van de opties een ontbindende voorwaarde is gekoppeld. De opties vervallen namelijk onmiddellijk als de dienstbetrekking wordt beëindigd. Vervolgens oordeelt de rechtbank dat de waarde van de optierechten bij de toekenning ervan tot het loon behoorde en dat de belastingheffing niet kan worden uitgesteld tot het moment van uitoefening van de optierechten, omdat belanghebbende en Z Inc. niet hebben verzocht om uitstel van heffing. De rechtbank draagt belanghebbende vervolgens op om de hoogte van het belastbaar loon te berekenen. Rechtbank Breda volgt de berekening van belanghebbende. Uit deze berekening blijkt dat de correctie van het belastbaar inkomen uit werk en woning nihil bedraagt. De rechtbank vernietigt vervolgens de navorderingsaanslag.
Gerelateerde artikelen
Onderzoek naar nieuwe gerichte vrijstelling voor studieschuldaflossing
Nog voor de zomer 2025 komt er duidelijkheid of werkgevers fiscaal gestimuleerd moeten worden voor het voordelig laten aflossen van studieschulden door werknemers. Dat antwoordt de Staatssecretaris van Financiën op vragen van de leden Inge van Dijk en Krul (beiden CDA).
Tweede Kamer wil herverdeling van geld van werkenden naar de grootste vermogens herstellen
De Tweede Kamer heeft op 12 juni 2025 zeven moties aangenomen die waren ingediend bij de behandeling van het wetsvoorstel Wet tegenbewijsregeling box 3.
Tweede Kamer akkoord met wetsvoorstel Wet tegenbewijsregeling box 3
De Tweede Kamer heeft op 12 juni 2025 het wetsvoorstel Wet tegenbewijsregeling box 3 aangenomen. Hierbij is ook een amendement aangenomen.
Rente niet aftrekbaar door verkeerd advies hypotheekadviseur: recht op schadevergoeding
Een hypotheekadviseur heeft zijn klant verkeerd geadviseerd. Hierdoor kon de klant de hypotheekrente niet in aftrek brengen in haar aangifte inkomstenbelasting. Daarom heeft de klant recht op schadevergoeding. Dat blijkt uit een zaak die recent diende bij het Klachteninstituut Financiële Dienstverlening Kifid.
Antwoorden op vragen over Fiscale beleids- en uitvoeringsagenda 2025
De Staatssecretaris van Financiën is van plan in het Belastingplan 2026 een reparatievoorstel te doen om een ongewenste structuur tegen te gaan waarbij belastingplichtigen met een middellijk gehouden lucratief belang belastingheffing over voordelen uit lucratief belang proberen te ontgaan. Dat staat in de antwoorden van de Staatssecretaris van Financiën op vragen over de Fiscale beleids- en uitvoeringsagenda 2025.
Recht op inkomensafhankelijke combinatiekorting bij verblijf kind in tweede woning in Spanje
Rechtbank Gelderland oordeelt dat X recht heeft op de inkomensafhankelijke combinatiekorting, ondanks dat zijn zoon niet het hele jaar bij hem ingeschreven stond. Het verblijf in de tweede woning in Spanje voldoet aan de inschrijvingseis.
Compensatie Duitse belasting correct vastgesteld
Rechtbank Zeeland-West-Brabant oordeelt dat de compensatie van Duitse belasting correct is vastgesteld en dat er geen tekortkoming in de zorgplicht van de inspecteur is.
Fiscale anarchie op komst?
Vorige week viel het kabinet-Schoof. Dat riep bij mij onmiddellijk de vraag op welke fiscale gevolgen deze kabinetsval heeft. In deze Uitvergroot neem ik u mee in de potentiële effecten op de belangrijkste fiscale wetsvoorstellen en de mogelijke dynamiek rondom de aankomende verkiezingen op 29 oktober.