Hof Arnhem-Leeuwarden beslist dat X geen recht heeft op vergoeding van belastingrente omdat de aanslag niet is vastgesteld overeenkomstig de aangifte.

X vermeldt de kosten van de in het buitenland ondergane medische behandelingen van zijn partner niet in zijn aangifte ib/pvv voor het jaar 2011. Nog voor de vaststelling van de aanslagen over de jaren 2011 en 2012, verzoekt X de inspecteur om alsnog de betreffende kosten in aanmerking te nemen. De inspecteur willigt dit verzoek in. Door de verhoging van de persoonsgebonden aftrek wordt de aanslag ib/pvv 2011 vastgesteld naar een verzamelinkomen van nihil. Gelijktijdig heeft de inspecteur het bedrag van de nog te verrekenen persoonsgebonden aftrek in volgende jaren vastgesteld op € 25.186. Met dagtekening 4 april 2014 is de aanslag ib/pvv 2012 vastgesteld. De aanslag resulteert, vanwege de verrekening van de persoonsgebonden aftrek, in een teruggaaf van € 3605. Aan X is geen rente vergoed over deze teruggaaf. Rechtbank Gelderland beslist dat dit niet terecht is. Volgens de rechtbank heeft X recht op vergoeding van belastingrente over de teruggaaf voor 2012. De inspecteur komt in hoger beroep. Zijn standpunt is dat niet aan de eerste in artikel 30fd, eerste lid, van de AWR genoemde voorwaarde is voldaan, namelijk dat de aanslag overeenkomstig de ingediende aangifte is vastgesteld.

Hof Arnhem-Leeuwarden stelt de inspecteur in het gelijk. Volgens het hof kan de aanvulling op de aangifte ib/pvv 2011 niet (mede) worden opgevat als een aanvulling op de aangifte ib/pvv 2012. De inspecteur heeft bij het vaststellen van de aanslag ib/pvv 2012 ambtshalve rekening gehouden met de niet eerder in aanmerking genomen persoonsgebonden aftrek die in een volgend jaar kon worden verrekend. Volgens het hof is de Inspecteur dan ook – ten gunste van X – afgeweken van de aangifte ib/pvv 2012. Nu de aanslag niet is vastgesteld overeenkomstig de aangifte heeft X geen recht op vergoeding van belastingrente. Het hoger beroep is gegrond.

[Bron Uitspraak]

Wetsartikelen:

Algemene wet inzake rijksbelastingen 30fd

Informatiesoort: VN Vandaag

Rubriek: Inkomstenbelasting

Instantie: Hof Arnhem-Leeuwarden

6

Gerelateerde artikelen