Ook het bezit van cryptomunten valt onder de belastingheffing
1 december 2017
Bitcoins, ethers en alle andere digitale munten behoren tot het vermogen en moeten in de inkomstenbelasting worden opgegeven onder 'overige bezittingen' in box 3.
De waarde kan de bezitter van cryptocurrencies berekenen op basis van de koers op 1 januari van het jaar waarover hij aangifte doet. In april 2018 is dat dan 1 januari 2017. Dat is voordelig voor huidige cryptocurrencybezitters: een bitcoin was op 1 januari 2017 zo'n 850 euro waard, maar op dit moment is een bitcoin bijna 8.000 euro waard, zo meldt het tech-platform Bright.nl.
Bright tipt verder dat de bezitter van cryptomunten vermogensbelasting in 2019 (met peildatum 1 januari 2018) over de waarde van de digitale munten kan voorkomen door vóór het einde van het jaar de waarde van de cryptomunten om te zetten naar euro's en vervolgens een (eerste) huis, auto of ander duur spul te kopen.
RTL Z heeft een video samengesteld over bitcoins en de belastingaangifte:
Hof ’s-Hertogenbosch oordeelt dat X deels recht heeft op aftrek van vervoerskosten in verband met ziekte, omdat het beroep op het vertrouwensbeginsel slaagt. Kosten voor een airconditioner komen niet voor aftrek in aanmerking, omdat dit hulpmiddel niet hoofdzakelijk door zieke of invalide personen wordt gebruikt.
Rechtbank Den Haag oordeelt dat X voor 2014 en 2015 niet de vereiste aangiften heeft gedaan, zodat de bewijslast wordt omgekeerd en verzwaard. Het inkomen van 2016 wordt verlaagd tot de inkomsten die X volgens de strafzaak uit de handel in cocaïne heeft genoten.
Rechtbank Noord-Nederland oordeelt dat X niet aannemelijk maakt dat hij de belangrijke ondernemersbeslissingen in Duitsland neemt. De werkelijke leiding van de onderneming bevindt zich dus in Nederland.
Hof Den Haag oordeelt dat X BV de betalingen die betrekking hebben op de verbouwing ten onrechte in aftrek heeft gebracht. Het is niet aannemelijk geworden dat tegenover de in aftrek gebrachte bedragen tegenprestaties hebben gestaan.
Hof Den Haag oordeelt dat de werkzaamheden rondom de onroerende zaak geen winst uit onderneming vormen. X maakt niet aannemelijk dat sprake is van duurzaamheid. Volgens het hof is namelijk veeleer sprake geweest van een eenmalig, tijdelijk project.
Zelfstandig ondernemers benutten hun fiscale jaarruimte nauwelijks, blijkt uit onderzoek van Knab. In 2025 loopt een zzp’er gemiddeld € 4.800 netto belastingvoordeel mis, wat landelijk neerkomt op ruim € 4,5 miljard. Onbekendheid is de grootste oorzaak: meer dan de helft van de zzp’ers weet niet wat de jaarruimte inhoudt.
Hof Den Haag oordeelt dat de betaling van collegegeld door X aan de universiteit in juli 2019 moet worden toegerekend aan het moment waarop de verschuldigdheid op zijn vroegst kan zijn ontstaan, 1 september 2019. Voordien was slechts sprake van een depotstorting.
Rechtbank Noord-Holland oordeelt dat art. 4.12a Wet IB 2001 van toepassing is op een dividenduitkering uit aandelen die via een gefaciliteerde aandelenfusie en splitsing indirect krachtens erfrecht zijn verkregen.
In een reactie op het conceptwetsvoorstel fiscaal flankerende maatregelen grensoverschrijdende verrichtingen vraagt de NOB om in de toelichting van het uiteindelijke wetsvoorstel in te gaan op de samenloop van een omzetting en een feitelijke zetelverplaatsing. Dat zal bijdragen aan het doel van het voorstel om aan de praktijk duidelijkheid en rechtszekerheid te bieden.