Belanghebbende (X) is een in Finland gevestigd beleggingsfonds. Ze is te vergelijken met een fonds voor gemene rekening en heeft geen rechtspersoonlijkheid. Ze is in Finland niet onderworpen aan een winstbelasting. In 2008 ontvangt belanghebbende portfoliodividenden vanuit Nederland. Hierop is € 35.324 aan dividendbelasting ingehouden. De dividendbelasting is niet verrekend in Finland. Ook bestaat er geen mogelijkheid tot verrekening in Finland. Belanghebbende verzoekt om teruggaaf van de ingehouden dividendbelasting. Rechtbank Breda oordeelt dat belanghebbende geen recht heeft op teruggaaf van de ingehouden dividendbelasting. De rechtbank overweegt hierbij dat belanghebbende niet kan worden vergeleken met een fbi, omdat ze (onder andere) niet haar volledige winst aan haar aandeelhouders hoeft uit te keren. Volgens de rechtbank is belanghebbende te vergelijken met een beleggingsinstelling die in Nederland gewoon aan de Vpb-heffing is onderworpen. Aangezien een dergelijke instelling – net als belanghebbende – geen recht op teruggaaf van dividendbelasting heeft, is er volgens de rechtbank geen sprake van een ongunstigere behandeling. Verder overweegt de rechtbank nog dat belanghebbende ook niet vergelijkbaar is met de in art. 10 Wet DB genoemde lichamen, aangezien belanghebbende – als zij in Nederland zou zijn gevestigd – aan de Vpb onderworpen zou zijn geweest. Volgens de rechtbank wordt belanghebbende voor haar dividenden dan ook niet zwaarder belast dan vergelijkbare Nederlandse ingezetenen.
Gerelateerde artikelen
Bv moet van rechter forse naheffing dividendbelasting en boete betalen
Hof Arnhem-Leeuwarden stelt de Belastingdienst in hoger beroep in het gelijk en beslist dat een besloten vennootschap een bedrag van bijna 45 miljoen euro aan dividendbelasting, dat zij op dividenduitkeringen heeft ingehouden, aan de Belastingdienst moet afdragen. De opgelegde vergrijpboete van ruim 22 miljoen euro blijft ook in stand.
Pleidooi voor Nederlandse variant op Amerikaanse fiscale vastgoedfaciliteit
“Ondanks dat de vastgoed-fbi doelmatig en doeltreffend was, heeft Nederland deze met het Amerikaanse REIT-regime vergelijkbare regeling na 50 jaar afgeschaft. Gelet op de behoefte aan kapitaal op de Nederlandse vastgoedmarkt is dit een ongelukkige timing en de politiek zou er goed aan doen om zo’n regime te heroverwegen.” Dat bepleit vastgoedspecialist Jelle Bas Boon (Deloitte) in een artikel in het Weekblad Fiscaal Recht.
Belastingdienst neemt contact op over aangifte dividendbelasting
Het is mogelijk dat medewerkers van de Belastingdienst belastingadviseurs bellen met het verzoek om de aangifte dividendbelasting alsnog aan te leveren. Dat laat de Belastingdienst weten op het Forum Fiscaal Dienstverleners.
‘Nordcurrent, de Belgische persoonlijke houdsterarresten en Neo Group avant la lettre’
In het Oud- en Nieuwnummer van Vakstudie Nieuws, V-N 2026/1, geven de redactieleden van Vakstudie Nieuws in het ‘woord vooraf’ hun blik op de fiscaliteit, ieder vanuit zijn of haar eigen expertise of achtergrond. Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van Vakstudie Nieuws publiceert TaxLive de komende dagen dagelijks een bijdrage van een redactielid uit het Oud- en Nieuwnummer. Vandaag is dat de bijdrage van Hein Vermeulen: ‘Nordcurrent, de Belgische persoonlijke houdsterarresten en Neo Group avant la lettre’.