Belanghebbende (X) is een in Finland gevestigd beleggingsfonds. Ze is te vergelijken met een fonds voor gemene rekening en heeft geen rechtspersoonlijkheid. Ze is in Finland niet onderworpen aan een winstbelasting. In 2008 ontvangt belanghebbende portfoliodividenden vanuit Nederland. Hierop is € 35.324 aan dividendbelasting ingehouden. De dividendbelasting is niet verrekend in Finland. Ook bestaat er geen mogelijkheid tot verrekening in Finland. Belanghebbende verzoekt om teruggaaf van de ingehouden dividendbelasting. Rechtbank Breda oordeelt dat belanghebbende geen recht heeft op teruggaaf van de ingehouden dividendbelasting. De rechtbank overweegt hierbij dat belanghebbende niet kan worden vergeleken met een fbi, omdat ze (onder andere) niet haar volledige winst aan haar aandeelhouders hoeft uit te keren. Volgens de rechtbank is belanghebbende te vergelijken met een beleggingsinstelling die in Nederland gewoon aan de Vpb-heffing is onderworpen. Aangezien een dergelijke instelling – net als belanghebbende – geen recht op teruggaaf van dividendbelasting heeft, is er volgens de rechtbank geen sprake van een ongunstigere behandeling. Verder overweegt de rechtbank nog dat belanghebbende ook niet vergelijkbaar is met de in art. 10 Wet DB genoemde lichamen, aangezien belanghebbende – als zij in Nederland zou zijn gevestigd – aan de Vpb onderworpen zou zijn geweest. Volgens de rechtbank wordt belanghebbende voor haar dividenden dan ook niet zwaarder belast dan vergelijkbare Nederlandse ingezetenen.
Gerelateerde artikelen
Naar aanleiding van het onderzoek naar maatregelen om dividendstripping tegen te gaan wordt een aantal maatregelen concreter uitgewerkt. Staatssecretaris Van Oostenbruggen van Financiën is voornemens deze in het najaar 2025 te consulteren. Na de consultatie wil de staatssecretaris graag starten met voorbereidende acties.
Geen teruggaaf dividendbelasting voor buitenlandse beleggingsinstelling
Rechtbank Zeeland-West-Brabant oordeelt dat X geen recht heeft op teruggaaf van dividendbelasting. De rechtbank volgt de beslissing van de Hoge Raad dat het vrije verkeer van kapitaal niet wordt belemmerd.
Rente van 10% op aandeelhouderslening is onzakelijk hoog
Rechtbank Noord-Holland oordeelt dat een rente van 10%, die X BV met haar aandeelhouders is overeengekomen, onzakelijk hoog is. X BV had ‘senior financiering’ kunnen verkrijgen voor de investering in het pand tegen een aanzienlijk lagere rente dan de 10% die is overeengekomen.
OM dagvaardt Morgan Stanley om ontduiken dividendbelasting
Het Openbaar Ministerie heeft aangekondigd een buitenlandse bank te dagvaarden op verdenking van het ontduiken van € 124 miljoen aan dividendbelasting. Eerder werd via journalistiek platform Follow the Money bekend dat de Amerikaanse bank Morgan Stanley met de Belastingdienst in de clinch lag over dat bedrag aan dividendbelasting.