De heer X is dga van A bv, die 70% van de aandelen in B bv bezit. De overige 30% van de aandelen in B bv worden gehouden door C bv, waarvan de heer D dga is. In 2001 heeft de bank een krediet verstrekt aan B bv, X, A bv, C bv en D tezamen, waarvoor zij ieder hoofdelijk aansprakelijk zijn. Het gehele krediet is echter feitelijk ter beschikking gesteld aan B bv, die kort daarop failliet gaat. In oktober 2002 schrijft de bank in verband met de hoofdelijke aansprakelijkheid van X € 7.212 af van zijn bankrekening. X trekt dit bedrag af als negatief resultaat uit overige werkzaamheden. Rechtbank 's-Gravenhage oordeelt dat slechts 1/5 deel (€ 1442) aftrekbaar is. Hof 's-Gravenhage oordeelt dat 2/5 deel (€ 2.884) kan worden afgetrokken. De Staatssecretaris van Financiën gaat in cassatie. De Hoge Raad oordeelt dat X als negatief resultaat uit overige werkzaamheden slechts € 1803 in aanmerking kan nemen. Het hof is er terecht vanuit gegaan dat X door de betaling van € 7212 voor dat bedrag een regresvordering op B bv heeft en dat sprake is van het ter beschikking stellen van vermogen. In cassatie is voorts het impliciete oordeel van het hof niet bestreden dat er geen aanleiding is de vorderingen van X op A bv, D en C bv onvolwaardig te achten. Op hen kan X dus nog ieder 1/4 deel van de regresvordering verhalen. Ten gevolge hiervan drukt € 5.409 van de afwaardering van de vordering op B bv niet op X. De Hoge Raad doet de zaak zelf af. Het beroep van de Staatssecretaris is gegrond.
De Hoge Raad oordeelt dat de dga als negatief resultaat uit overige werkzaamheden slechts € 1803 in aanmerking kan nemen.
3
OVER DIT ARTIKEL
EClI:
ECLI:NL:HR:2011:BO0389
Uitgavenummer:
V-N Vandaag 2011/1795
Zaaknummer:
09/03341
Datum:
08 juli 2011
MEEST GELEZEN
VN Vandaag
VN Vandaag
VN Vandaag
VN Vandaag
Nieuws
Gerelateerde artikelen
VN Vandaag
Geen arbeidskorting bij Ziektewet-uitkering na beëindiging dienstbetrekking
Rechtbank Gelderland oordeelt dat X geen recht heeft op arbeidskorting, omdat zijn dienstbetrekking per 1 september 2021 eindigt middels een vaststellingsovereenkomst en de nadien ontvangen Ziektewet-uitkering niet als arbeidsinkomen kwalificeert.
8 juli 2026
VN Vandaag
Eerder betaalde alimentatie niet aftrekbaar na verstrijken wettelijke vijfjaarstermijn voor aangifte
Rechtbank Gelderland oordeelt dat X betaalde alimentatie in de jaren 2011 tot en met 2017 niet in aftrek kan brengen, omdat de wettelijke vijfjaarstermijn voor het doen van aangifte is verstreken. De ambtshalve aanslagen IB/PVV 2021-2024 zijn correct.
8 juli 2026
VN Vandaag
Terechte navordering verzwegen inkomsten zorgverlener
Rechtbank Noord-Nederland oordeelt dat de inspecteur de inkomsten uit zorgwerkzaamheden van X terecht als resultaat uit overige werkzaamheden aanmerkt. X heeft door het verzwijgen van inkomsten niet de vereiste aangifte gedaan.
8 juli 2026
VN Vandaag
Bij onderzoek autosloperij gevonden bedrag aan contanten deels ten onrechte aangemerkt als inkomen
Hof 's-Hertogenbosch oordeelt dat voor de jaren 2014 en 2017 de bewijslast niet wordt omgekeerd en verzwaard. De inspecteur maakt niet aannemelijk dat X in deze jaren ROW heeft genoten.
8 juli 2026
Nieuws
Soepeler regels voor kamerverhuur
Hospita's mogen tijdelijke huurcontracten van maximaal vijf jaar aanbieden, met een proefperiode van negen maanden. Dat staat in een wetsvoorstel dat woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan dinsdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Ze wil mensen aanmoedigen om huurders in huis te nemen.
8 juli 2026
Columns
Achterhoedegevechten in de nieuwe box 3
Om mij onbegrijpelijke redenen verschijnen er de laatste tijd steeds meer box 3-publicaties over, wat ik noem, een achterhoedegevecht.
8 juli 2026
VN Vandaag
Kennisgroep: Colombiaanse Sociedad por Acciones Simplificada vergelijkbaar met NV/BV
Een Colombiaanse SAS (Sociedad por Acciones Simplificada) is voor de toepassing van de Wet VPB 1969, Wet IB 2001, Wet DB 1965 en Wet BB 2021 vergelijkbaar met een Nederlandse NV of BV. Dat staat in een standpunt van de Kennisgroep belastingplicht en kwalificatie rechtsvormen.
7 juli 2026
VN Vandaag
Schriftelijk overleg fiscale vergroening
De Staatssecretaris van Financiën heeft de vragen van de Tweede Kamer over diverse onderzoeken naar fiscale vergroening beantwoord.
7 juli 2026
VN Vandaag
Deense AMBA vergelijkbaar met Nederlandse coöperatie
De Kennisgroep formeel recht en kwalificatie rechtsvormen oordeelt dat een naar Deens recht opgerichte andelsselskab med begrænset ansvar (AMBA) voor de toepassing van de Wet VPB 1969, Wet IB 2001, Wet DB 1965 en Wet bronbelasting 2021 vergelijkbaar is met een Nederlandse coöperatie of vereniging op coöperatieve grondslag.
7 juli 2026
Nieuws
AOV-premies aftrekbaar bij verzekerde ondanks dat bv verzekeringnemer is
Hof ’s-Hertogenbosch oordeelt dat AOV-premies aftrekbaar zijn bij de belastingplichtige omdat deze premies materieel op hem drukken, ondanks dat de polis op naam van de bv staat.
7 juli 2026