Belanghebbende (X GmbH) houdt de aandelen in twee Nederlandse bv's. Ze houdt ook de aandelen in twee Duitse vennootschappen. Via deze Duitse vennootschappen houdt ze de aandelen in een Nederlandse vennootschap. Op 27 september 2007 verzoekt belanghebbende om met haar Nederlandse (klein)dochtervennootschappen in een fiscale eenheid te worden opgenomen. De inspecteur willigt het verzoek niet in. Rechtbank Haarlem oordeelt dat er geen sprake is van een ongelijke behandeling van gelijke gevallen. Volgens de rechtbank is het naar Nederlands recht namelijk een wezensvoorwaarde voor het kunnen vormen van een fiscale eenheid dat de moedermaatschappij hetzij binnenlands, hetzij buitenlands belastingplichtig is voor de Vpb om haar en de met haar gevoegde maatschappijen in de belastingheffing te kunnen betrekken. Het is naar Nederlands recht niet mogelijk een moedervennootschap te voegen met een kleindochtervennootschap zonder dat de tussenliggende dochtervennootschap in die fiscale eenheid wordt oogenomen. De rechtbank verklaart het beroep van belanghebbende ongegrond.
Gerelateerde artikelen
Pilot Belastingdienst/MKB: meer steunen op werk en kwaliteit van fiscaal dienstverleners
De Belastingdienst/MKB is gestart met een pilot IH/VPB, waarin de focus verschuift van toezicht achteraf naar meer steunen op het werk van fiscaal dienstverleners vooraf. Het doel is om meer uit te gaan van de kwaliteit van fiscaal dienstverleners en beter aan te sluiten bij hun manier van werken. Bij goede kwaliteit van een aangifte kan minder achterafcontrole plaatsvinden door de Belastingdienst. De pilot is hierin een eerste stap.
Uitspraak Hof Amsterdam in zaak tabaksfabrikant met zeer forse fiscale belangen
Hof Amsterdam heeft op 11 september 2025 in hoger beroep uitspraak gedaan in een belastingzaak tussen de inspecteur VPB en een Nederlandse belanghebbende die tot een internationaal opererend tabaksconcern behoort. De uitspraak zelf is nog niet gepubliceerd. In verband met de omvang van de uitspraak is nog geen geanonimiseerde versie van de uitspraak beschikbaar.
TFO viert mijlpaal met jubileumeditie vol fiscale inzichten
Het 200ste nummer van het Tijdschrift Fiscaal Ondernemingsrecht (TFO) is verschenen. Ter gelegenheid van deze mijlpaal delen redactieleden van het TFO in een speciaal jubileumnummer hun visie op diverse actuele fiscale onderwerpen. Het TFO-jubileumnummer is gratis beschikbaar voor lezers van TaxLive.
Vertraging bij levering Service Bericht Uitstel
Mogelijk is in de week van 1 tot en met 7 september 2025 geen Service Bericht Uitstel (SBU) verzonden. De Belastingdienst heeft de SBU’s wel aangeleverd, Logius kon deze door problemen niet verwerken. Dat schrijft de Belastingdienst.