Belanghebbende verwerft in 1999 6500 van de 125.000 aandelen A in Z bv. Z bv heeft naast de aandelen A ook nog 75.000 aandelen B. Tussen de aandelen A en B bestaat er een verschil in nominale waarde en de agioreserve. Verder is er een verschil in stemrechten: de aandelen A geven recht op vier stemmen per aandeel en de aandelen B op één stem per aandeel. In 2001 verkoopt belanghebbende de aandelen. Hij geeft de daarbij gerealiseerde winst niet aan, omdat hij er vanuit gaat dat hij geen a.b. heeft (6500 / 200.000 = 3,25%). De inspecteur gaat echter uit van de aandelen A (6500 / 125.000 = 5,2%) en stelt dat belanghebbende wel a.b.-winst heeft genoten. Rechtbank Arnhem oordeelt dat belanghebbende een a.b. heeft in bv Z. Volgens de rechtbank heeft belanghebbende namelijk een soort a.b. in aandelen A. Hof Arnhem oordeelt dat uit de wetsgeschiedenis van art. 4.7 Wet IB 2001 blijkt dat de regeling voor het soort a.b. ziet op aandelen die verschillen voor wat betreft de rechten op de winstreserves. Volgens het hof vormen aandelen die slechts niet-vermogensrechtelijke verschillen bevatten, maar wel identieke rechten op de winstreserves bevatten, één soort aandelen. Het gelijk is dan ook aan belanghebbende. Het hof vernietigt de navorderingsaanslag. De Hoge Raad oordeelt dat de aandelen A en de aandelen B niet kunnen worden aangemerkt als aandelen van dezelfde soort. De Hoge Raad verwijst hierbij naar de wetsgeschiedenis van art. 4.7 Wet IB 2001. Uit de wettekst en wetgeschiedenis blijkt volgens de Hoge Raad dat de wetgever de gelijkstelling in 4.7 lid 2 Wet IB 2001 heeft beperkt. Uit de wettekst blijkt volgens de Hoge Raad dat de gelijkstelling niet voor alle verschillen in zeggenschap geldt, en uit de wetsgeschiedenis blijkt volgens de Hoge Raad niet dat de wetgever, in weerwil van de wettekst, een ruimere uitleg heeft beoogd. De Hoge Raad verwijst de zaak nog wel naar Hof Amsterdam voor de behandeling van de geschilpunten die door het hof onbehandeld zijn gelaten.
Gerelateerde artikelen
Tweede Kamer wil herverdeling van geld van werkenden naar de grootste vermogens herstellen
De Tweede Kamer heeft op 12 juni 2025 zeven moties aangenomen die waren ingediend bij de behandeling van het wetsvoorstel Wet tegenbewijsregeling box 3.
Tweede Kamer akkoord met wetsvoorstel Wet tegenbewijsregeling box 3
De Tweede Kamer heeft op 12 juni 2025 het wetsvoorstel Wet tegenbewijsregeling box 3 aangenomen. Hierbij is ook een amendement aangenomen.
Rente niet aftrekbaar door verkeerd advies hypotheekadviseur: recht op schadevergoeding
Een hypotheekadviseur heeft zijn klant verkeerd geadviseerd. Hierdoor kon de klant de hypotheekrente niet in aftrek brengen in haar aangifte inkomstenbelasting. Daarom heeft de klant recht op schadevergoeding. Dat blijkt uit een zaak die recent diende bij het Klachteninstituut Financiële Dienstverlening Kifid.
Antwoorden op vragen over Fiscale beleids- en uitvoeringsagenda 2025
De Staatssecretaris van Financiën is van plan in het Belastingplan 2026 een reparatievoorstel te doen om een ongewenste structuur tegen te gaan waarbij belastingplichtigen met een middellijk gehouden lucratief belang belastingheffing over voordelen uit lucratief belang proberen te ontgaan. Dat staat in de antwoorden van de Staatssecretaris van Financiën op vragen over de Fiscale beleids- en uitvoeringsagenda 2025.
Recht op inkomensafhankelijke combinatiekorting bij verblijf kind in tweede woning in Spanje
Rechtbank Gelderland oordeelt dat X recht heeft op de inkomensafhankelijke combinatiekorting, ondanks dat zijn zoon niet het hele jaar bij hem ingeschreven stond. Het verblijf in de tweede woning in Spanje voldoet aan de inschrijvingseis.
Compensatie Duitse belasting correct vastgesteld
Rechtbank Zeeland-West-Brabant oordeelt dat de compensatie van Duitse belasting correct is vastgesteld en dat er geen tekortkoming in de zorgplicht van de inspecteur is.
Fiscale anarchie op komst?
Vorige week viel het kabinet-Schoof. Dat riep bij mij onmiddellijk de vraag op welke fiscale gevolgen deze kabinetsval heeft. In deze Uitvergroot neem ik u mee in de potentiële effecten op de belangrijkste fiscale wetsvoorstellen en de mogelijke dynamiek rondom de aankomende verkiezingen op 29 oktober.
Stemmingen wetsvoorstel Wet tegenbewijsregeling box 3 uitgesteld
De stemmingen in de Tweede Kamer over het wetsvoorstel Wet tegenbewijsregeling box 3 zijn op verzoek van de BBB uitgesteld naar donderdag 12 juni 2025. Het FD meldt dat er discussie is over de budgettaire gevolgen van het amendement van het Kamerlid Vermeer (BBB) waarmee de vastgoedsector tegemoet wordt gekomen.