Belanghebbende verwerft in 1999 6500 van de 125.000 aandelen A in Z bv. Z bv heeft naast de aandelen A ook nog 75.000 aandelen B. Tussen de aandelen A en B bestaat er een verschil in nominale waarde en de agioreserve. Verder is er een verschil in stemrechten: de aandelen A geven recht op vier stemmen per aandeel en de aandelen B op één stem per aandeel. In 2001 verkoopt belanghebbende de aandelen. Hij geeft de daarbij gerealiseerde winst niet aan, omdat hij er vanuit gaat dat hij geen a.b. heeft (6500 / 200.000 = 3,25%). De inspecteur gaat echter uit van de aandelen A (6500 / 125.000 = 5,2%) en stelt dat belanghebbende wel a.b.-winst heeft genoten. Rechtbank Arnhem oordeelt dat belanghebbende een a.b. heeft in bv Z. Volgens de rechtbank heeft belanghebbende namelijk een soort a.b. in aandelen A. Hof Arnhem oordeelt dat uit de wetsgeschiedenis van art. 4.7 Wet IB 2001 blijkt dat de regeling voor het soort a.b. ziet op aandelen die verschillen voor wat betreft de rechten op de winstreserves. Volgens het hof vormen aandelen die slechts niet-vermogensrechtelijke verschillen bevatten, maar wel identieke rechten op de winstreserves bevatten, één soort aandelen. Het gelijk is dan ook aan belanghebbende. Het hof vernietigt de navorderingsaanslag. De Hoge Raad oordeelt dat de aandelen A en de aandelen B niet kunnen worden aangemerkt als aandelen van dezelfde soort. De Hoge Raad verwijst hierbij naar de wetsgeschiedenis van art. 4.7 Wet IB 2001. Uit de wettekst en wetgeschiedenis blijkt volgens de Hoge Raad dat de wetgever de gelijkstelling in 4.7 lid 2 Wet IB 2001 heeft beperkt. Uit de wettekst blijkt volgens de Hoge Raad dat de gelijkstelling niet voor alle verschillen in zeggenschap geldt, en uit de wetsgeschiedenis blijkt volgens de Hoge Raad niet dat de wetgever, in weerwil van de wettekst, een ruimere uitleg heeft beoogd. De Hoge Raad verwijst de zaak nog wel naar Hof Amsterdam voor de behandeling van de geschilpunten die door het hof onbehandeld zijn gelaten.
De Hoge Raad oordeelt dat de aandelen A en de aandelen B niet kunnen worden aangemerkt als aandelen van dezelfde soort.
4
OVER DIT ARTIKEL
EClI:
ECLI:NL:HR:2011:BN7252
Uitgavenummer:
V-N Vandaag 2011/3073
Zaaknummer:
10/00158
Datum:
16 december 2011
MEEST GELEZEN
Nieuws
VN Vandaag
VN Vandaag
VN Vandaag
VN Vandaag
Gerelateerde artikelen
VN Vandaag
Geen arbeidskorting bij Ziektewet-uitkering na beëindiging dienstbetrekking
Rechtbank Gelderland oordeelt dat X geen recht heeft op arbeidskorting, omdat zijn dienstbetrekking per 1 september 2021 eindigt middels een vaststellingsovereenkomst en de nadien ontvangen Ziektewet-uitkering niet als arbeidsinkomen kwalificeert.
8 juli 2026
VN Vandaag
Eerder betaalde alimentatie niet aftrekbaar na verstrijken wettelijke vijfjaarstermijn voor aangifte
Rechtbank Gelderland oordeelt dat X betaalde alimentatie in de jaren 2011 tot en met 2017 niet in aftrek kan brengen, omdat de wettelijke vijfjaarstermijn voor het doen van aangifte is verstreken. De ambtshalve aanslagen IB/PVV 2021-2024 zijn correct.
8 juli 2026
VN Vandaag
Terechte navordering verzwegen inkomsten zorgverlener
Rechtbank Noord-Nederland oordeelt dat de inspecteur de inkomsten uit zorgwerkzaamheden van X terecht als resultaat uit overige werkzaamheden aanmerkt. X heeft door het verzwijgen van inkomsten niet de vereiste aangifte gedaan.
8 juli 2026
VN Vandaag
Bij onderzoek autosloperij gevonden bedrag aan contanten deels ten onrechte aangemerkt als inkomen
Hof 's-Hertogenbosch oordeelt dat voor de jaren 2014 en 2017 de bewijslast niet wordt omgekeerd en verzwaard. De inspecteur maakt niet aannemelijk dat X in deze jaren ROW heeft genoten.
8 juli 2026
Nieuws
Soepeler regels voor kamerverhuur
Hospita's mogen tijdelijke huurcontracten van maximaal vijf jaar aanbieden, met een proefperiode van negen maanden. Dat staat in een wetsvoorstel dat woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan dinsdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Ze wil mensen aanmoedigen om huurders in huis te nemen.
8 juli 2026
Columns
Achterhoedegevechten in de nieuwe box 3
Om mij onbegrijpelijke redenen verschijnen er de laatste tijd steeds meer box 3-publicaties over, wat ik noem, een achterhoedegevecht.
8 juli 2026
VN Vandaag
Kennisgroep: Colombiaanse Sociedad por Acciones Simplificada vergelijkbaar met NV/BV
Een Colombiaanse SAS (Sociedad por Acciones Simplificada) is voor de toepassing van de Wet VPB 1969, Wet IB 2001, Wet DB 1965 en Wet BB 2021 vergelijkbaar met een Nederlandse NV of BV. Dat staat in een standpunt van de Kennisgroep belastingplicht en kwalificatie rechtsvormen.
7 juli 2026
VN Vandaag
Schriftelijk overleg fiscale vergroening
De Staatssecretaris van Financiën heeft de vragen van de Tweede Kamer over diverse onderzoeken naar fiscale vergroening beantwoord.
7 juli 2026
VN Vandaag
Deense AMBA vergelijkbaar met Nederlandse coöperatie
De Kennisgroep formeel recht en kwalificatie rechtsvormen oordeelt dat een naar Deens recht opgerichte andelsselskab med begrænset ansvar (AMBA) voor de toepassing van de Wet VPB 1969, Wet IB 2001, Wet DB 1965 en Wet bronbelasting 2021 vergelijkbaar is met een Nederlandse coöperatie of vereniging op coöperatieve grondslag.
7 juli 2026
Nieuws
AOV-premies aftrekbaar bij verzekerde ondanks dat bv verzekeringnemer is
Hof ’s-Hertogenbosch oordeelt dat AOV-premies aftrekbaar zijn bij de belastingplichtige omdat deze premies materieel op hem drukken, ondanks dat de polis op naam van de bv staat.
7 juli 2026