De werkgeverspremies voor de arbeidsongeschiktheidsverzekering (WGA) en Ziektewet (ZW) – ook bekend als premies Werkhervattingskas (Whk) - stijgen verder in 2027. Dat meldt het UWV. De stijging komt vooral door een toenemend aantal (jonge) mensen met psychische klachten, post-covidsyndroom en een ouder wordende beroepsbevolking, met meer uitkeringen tot gevolg.
Door de hogere uitgaven aan uitkeringen stijgt de gemiddelde premie van de WGA met 0,11 procentpunt naar 1,07 procent in 2027. Bij de Ziektewet gaat de gemiddelde premie omhoog met 0,04 procentpunt, naar 0,6 procent van het premieplichtige loon van werknemers. Het UWV heeft over de premies voor 2027 een speciale brochure samengesteld (pdf).
WIA-uitkeringen worden betaald uit zowel de Werkhervattingskas, namelijk het WGA-deel voor mensen die in dienst zijn, als uit het Arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof) voor volledig en duurzaam arbeidsongeschikten.
Ook de gemiddelde premie die werkgevers betalen voor de Ziektewet stijgt ten opzichte van 2026. Dit komt vooral door een toename van de uitgaven aan de Ziektewet. Op dit moment is er een negatief Ziektewetvermogen binnen de Werkhervattingskas. Voor 2027 is de Ziektewetpremie hoger vastgesteld dan nodig voor de lopende uitgaven, zodat het tekort kleiner wordt.
Werkgevers die willen weten hoe hoog hun premie per 2027 wordt kunnen dat berekenen in de Premiewijzer die op de website van het UWV staat.
Bron: UWV
Informatiesoort: Nieuws
Rubriek: Sociale zekerheid ziektekosten, Sociale zekerheid arbeidsongeschiktheid
Focus: Focus