De heer Kruijer ontvangt in 2008 een WW-uitkering en tevens pensioen. X stelt dat hij vanwege de uitkering verplicht moet solliciteren en claimt daarom kostenaftrek. Dit betreft kosten van vakliteratuur, contributies beroepsverenigingen en sollicitatiekosten. In geschil is of de aftrek terecht is gecorrigeerd door de inspecteur en of terecht heffingsrente ad € 50 is berekend. Rechtbank Haarlem stelt Kruijer in het ongelijk. Kruijer stelt in hoger beroep dat de kosten aftrekbaar zijn als negatief loon of anders op grond van het gelijkheidsbeginsel/verdragsrechtelijk discriminatieverbod. Op verzoek van Kruijer wordt de onderhavige uitspraak niet geanonimiseerd en worden er geen gegevens weggelaten.Hof Amsterdam oordeelt dat de kosten geen negatief loon zijn ondanks dat zij zijn gemaakt tot verwerving en behoud van de WW-uitkering. Kruijer stelt voorts vergeefs dat belastingplichtigen die loon uit tegenwoordige dienstbetrekking genieten met de invoering van de Wet inkomstenbelasting 2001 zijn gecompenseerd voor de afschaffing van het arbeidskostenforfait door middel van de arbeidskorting en dat zij een belastingvrije beroepskostenvergoeding van de werkgever kunnen krijgen. Het maakt ook niet uit dat bij andere inkomsten verwervingskosten wel, al dan niet in de vorm van de arbeidskorting, (deels) in aftrek kunnen worden gebracht. Het beroep is ook ten aanzien van de heffingsrente ongegrond. X stelt vergeefs dat de inspecteur binnen één jaar de definitieve aanslag had moeten opleggen. De voorlopige aanslag mocht zonder onderzoek worden opgelegd en voor de definitieve aanslag geldt de gewone driejaarstermijn, ondanks dat het een vrij simpele aangifte is.
Inhoudsopgave van deze editie
Belastingdienst wees verzoek om ambtshalve herziening volgens ombudsman terecht af
De Nationale ombudsman oordeelt dat de Belastingdienst niet onbehoorlijk heeft gehandeld bij de afwijzing van het verzoek om ambtshalve vermindering over belastingjaar 2002.
Gerelateerde artikelen
Vragen en antwoorden formulier Opgaaf werkelijk rendement uitgebreid
De Belastingdienst heeft de vraag-en-antwoorddocumenten bij het thema Formulier Opgaaf werkelijk rendement (OWR) uitgebreid. Hier en daar zijn antwoorden uitgebreid en verduidelijkt met een voorbeeld. Ook zijn meer dan 30 nieuwe vragen en antwoorden aan het thema toegevoegd.
Compensatie medewerkers in dienst van sociaal ontwikkelbedrijven; budget per gemeente bekend
Op Prinsjesdag is het amendement Van Kent aangenomen. Daarmee is voor het jaar 2025 € 40 miljoen beschikbaar gekomen om medewerkers van sociaal ontwikkelbedrijven compensatie te bieden voor de nadelige gevolgen van fiscale maatregelen uit het Belastingplan 2025 (een nieuwe belastingmaatregel met betrekking tot de afbouw van de heffingskorting). Gemeenten wordt gevraagd om hun sociaal ontwikkelbedrijf in staat te stellen om deze compensatie dit jaar uit te keren.