De heer Kruijer ontvangt in 2008 een WW-uitkering en tevens pensioen. X stelt dat hij vanwege de uitkering verplicht moet solliciteren en claimt daarom kostenaftrek. Dit betreft kosten van vakliteratuur, contributies beroepsverenigingen en sollicitatiekosten. In geschil is of de aftrek terecht is gecorrigeerd door de inspecteur en of terecht heffingsrente ad € 50 is berekend. Rechtbank Haarlem stelt Kruijer in het ongelijk. Kruijer stelt in hoger beroep dat de kosten aftrekbaar zijn als negatief loon of anders op grond van het gelijkheidsbeginsel/verdragsrechtelijk discriminatieverbod. Op verzoek van Kruijer wordt de onderhavige uitspraak niet geanonimiseerd en worden er geen gegevens weggelaten.Hof Amsterdam oordeelt dat de kosten geen negatief loon zijn ondanks dat zij zijn gemaakt tot verwerving en behoud van de WW-uitkering. Kruijer stelt voorts vergeefs dat belastingplichtigen die loon uit tegenwoordige dienstbetrekking genieten met de invoering van de Wet inkomstenbelasting 2001 zijn gecompenseerd voor de afschaffing van het arbeidskostenforfait door middel van de arbeidskorting en dat zij een belastingvrije beroepskostenvergoeding van de werkgever kunnen krijgen. Het maakt ook niet uit dat bij andere inkomsten verwervingskosten wel, al dan niet in de vorm van de arbeidskorting, (deels) in aftrek kunnen worden gebracht. Het beroep is ook ten aanzien van de heffingsrente ongegrond. X stelt vergeefs dat de inspecteur binnen één jaar de definitieve aanslag had moeten opleggen. De voorlopige aanslag mocht zonder onderzoek worden opgelegd en voor de definitieve aanslag geldt de gewone driejaarstermijn, ondanks dat het een vrij simpele aangifte is.
Inhoudsopgave van deze editie
Belastingdienst wees verzoek om ambtshalve herziening volgens ombudsman terecht af
De Nationale ombudsman oordeelt dat de Belastingdienst niet onbehoorlijk heeft gehandeld bij de afwijzing van het verzoek om ambtshalve vermindering over belastingjaar 2002.
Gerelateerde artikelen
Handleiding 'Waardering van verpachte gronden in box 3 2025' gepubliceerd
De handleiding 'Waardering van verpachte gronden in box 3 2025' is beschikbaar op de website van de Belastingdienst.
Ook ASN Bank beperkt aflossingsvrije hypotheken
Aflossingsvrije hypotheken zijn te risicovol voor zowel bankbalans als klanten, waarschuwden DNB, ECB en AFM eerder dit jaar. Rabobank kondigde al maatregelen aan, ASN Bank volgt nu. Dat schrijft NRC.
Nieuwe staatssecretaris Eerenberg: hervorming box 3 komt bovenop de stapel
Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
Onrust bij start-ups en scale-ups over nieuwe box 3
Nederlandse start-ups en scale-ups maken zich grote zorgen over de vermogensaanwasbelasting die in 2028 van kracht wordt, schrijft het FD. Zij vrezen dat hun medewerkers en vroege investeerders veel belasting moeten betalen over aandelen die zij niet zomaar kunnen verkopen. Dat komt doordat veel van deze zogenaamde groeibedrijven onverwachts buiten een uitzonderingspositie in het wetsvoorstel vallen.
'Door andere maatregelen geen afbouw maar juist verruiming hypotheekrenteaftrek'
Het Centraal Planbureau (CPB) ziet in de plannen van coalitiepartijen D66, VVD en CDA een "beperkte verruiming" van de hypotheekrenteaftrek. Het ging in de campagne veel over deze regeling die huizenbezitters bevoordeelt, en die D66 en CDA wilden afbouwen. Op papier verandert de coalitie niets aan de hypotheekrenteaftrek, maar door andere maatregelen, zoals de verhoging van de belastingtarieven, gaat er toch meer geld naartoe.