De heer Kruijer ontvangt in 2008 een WW-uitkering en tevens pensioen. X stelt dat hij vanwege de uitkering verplicht moet solliciteren en claimt daarom kostenaftrek. Dit betreft kosten van vakliteratuur, contributies beroepsverenigingen en sollicitatiekosten. In geschil is of de aftrek terecht is gecorrigeerd door de inspecteur en of terecht heffingsrente ad € 50 is berekend. Rechtbank Haarlem stelt Kruijer in het ongelijk. Kruijer stelt in hoger beroep dat de kosten aftrekbaar zijn als negatief loon of anders op grond van het gelijkheidsbeginsel/verdragsrechtelijk discriminatieverbod. Op verzoek van Kruijer wordt de onderhavige uitspraak niet geanonimiseerd en worden er geen gegevens weggelaten.Hof Amsterdam oordeelt dat de kosten geen negatief loon zijn ondanks dat zij zijn gemaakt tot verwerving en behoud van de WW-uitkering. Kruijer stelt voorts vergeefs dat belastingplichtigen die loon uit tegenwoordige dienstbetrekking genieten met de invoering van de Wet inkomstenbelasting 2001 zijn gecompenseerd voor de afschaffing van het arbeidskostenforfait door middel van de arbeidskorting en dat zij een belastingvrije beroepskostenvergoeding van de werkgever kunnen krijgen. Het maakt ook niet uit dat bij andere inkomsten verwervingskosten wel, al dan niet in de vorm van de arbeidskorting, (deels) in aftrek kunnen worden gebracht. Het beroep is ook ten aanzien van de heffingsrente ongegrond. X stelt vergeefs dat de inspecteur binnen één jaar de definitieve aanslag had moeten opleggen. De voorlopige aanslag mocht zonder onderzoek worden opgelegd en voor de definitieve aanslag geldt de gewone driejaarstermijn, ondanks dat het een vrij simpele aangifte is.
Inhoudsopgave van deze editie
Belastingdienst wees verzoek om ambtshalve herziening volgens ombudsman terecht af
De Nationale ombudsman oordeelt dat de Belastingdienst niet onbehoorlijk heeft gehandeld bij de afwijzing van het verzoek om ambtshalve vermindering over belastingjaar 2002.
Gerelateerde artikelen
De objectieve belastingplicht van een IB-ondernemer en een VPB-plichtig lichaam
Het object van de belastingheffing is voor een IB-ondernemer en een VPB-plichtig lichaam in de basis hetzelfde. De totaalwinst wordt in de heffing betrokken en met toepassing van de regels van goed koopmansgebruik toegerekend aan de jaren.
Toekomst box 3 speelt grote rol bij onderhandelingen begroting
Hoofdrolspelers in de totstandkoming van de Haagse begroting melden dat de toekomst van het box 3-stelsel een grotere rol speelt bij de onderhandelingen dan aanvankelijk werd gedacht. Dat meldt het Financieele Dagblad. Eind deze week moet er een knoop zijn doorgehakt. Dan moet het kabinet de miljoenennota en het Belastingplan naar de Raad van State sturen.
Koepel- en belangenorganisaties zien af van box 3-procedure bij mensenrechtenhof
Begin deze zomer heeft de Hoge Raad besloten dat niet-bezwaarmakers geen recht hebben op teruggaaf van de box 3-heffing over de jaren 2017 - 2020 naar aanleiding van het Kerst-arrest. Koepelorganisaties van belastingadviseurs en een aantal belangenorganisaties concluderen dat er onvoldoende juridische aanknopingspunten zijn voor een kansrijke procedure bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM).
Einduitspraak inzake wijziging box 3-verdeling na collectieve uitspraak op bezwaar
Rechtbank Den Haag oordeelt, in overeenstemming met de prejudiciële beslissing van de Hoge Raad, dat de onderlinge verdeling van de gezamenlijke grondslag sparen en beleggen nog kon worden gewijzigd conform het verzoek van X en zijn fiscale partner.
Kennisgroep: arbeidsongeschikte mag lijfrente ook gedeeltelijk en meermaals afkopen zonder revisierente
Belastingplichtigen die langdurig arbeidsongeschikt zijn, hoeven een lijfrente niet in één keer en volledig af te kopen om gebruik te kunnen maken van de speciale afkoopregeling zonder revisierente. Ook een gedeeltelijke afkoop valt onder de regeling. Dat blijkt uit een nieuw standpunt van de Kennisgroep verzekeringsproducten en assurantiebelasting.