Belanghebbende (X bv) verhuurt kamers aan prostituees. Verder verzorgt zij ook de verstrekking van linnengoed, massageolie, condooms en zorgt ze voor het schoonmaken van de kamers. De bezoekers rekenen vooraf de kamerhuur met belanghebbende af en met de prostituees over de door hen te verrichten diensten. In 2000 stellen belanghebbende en de inspecteur een vaststellingsovereenkomst op in verband met de btw-heffing. Overeengekomen wordt dat belanghebbende de btw namens de prostituees afdraagt. In 2004 beëindigt de inspecteur de overeenkomst. Belanghebbende past daarop haar bedrijfsvoering aan en draagt onder andere niet meer de btw namens de prostituees af. Hof 's-Hertogenbosch oordeelt dat de door belanghebbende verrichte hoofddienst niet zozeer bestaat uit de verhuur van kamers, maar uit het gelegenheid geven tot prostitutie. Volgens het hof gaat de door de prostituee geleverde dienst in de door belanghebbende geleverde dienst op en is er sprake van één (samengestelde) prestatie voor de btw. Belanghebbende moet dan ook de btw afdragen over de gehele omzet, die bestaat uit de huuropbrengsten en de door de prostituees ontvangen bedragen. De Hoge Raad oordeelt dat het hof eerst had moeten onderzoeken of er ook een rechtsbetrekking bestaat tussen de prostituee en de klant, op grond waarvan de prostituee zelfstandig jegens de klant een prestatie tegen vergoeding verricht, of dat er alleen een rechtsbetrekking bestaat tussen belanghebbende en de klant voor alle handelingen die jegens de klant worden verricht. Als over de rechtsbetrekkingen duidelijkheid bestaat, kan volgens de Hoge Raad pas worden beoordeeld of de verschillende handelingen, als ze door belanghebbende jegens de klant worden verricht, tezamen één dienst vormen. De Hoge Raad verwijst de zaak naar Hof Arnhem.
Inhoudsopgave van deze editie
Gerelateerde artikelen
Geen BTW-aftrek voor startende holding
Hof Arnhem-Leeuwarden oordeelt dat de overeenkomst op grond waarvan managementdiensten door haar worden verricht pas jaren later is opgemaakt en ondertekend.
Subsidie voor tuchtrechtspraak advocatuur is volgens A-G met BTW belast
A-G Ettema is van mening dat de tuchtcolleges moeten worden aangemerkt als de direct begunstigden van de activiteiten van Stichting X. Het maakt niet uit dat X met haar werkzaamheden tevens een algemeen belang dient.
Beroep op EU-rechtelijke verdedigingsbeginsel slaagt: forse BTW-naheffingsaanslag wordt vernietigd
De Hoge Raad oordeelt dat de inspecteur het EU-rechtelijke verdedigingsbeginsel heeft geschonden en vernietigt de BTW-naheffingsaanslag. Volgens de Hoge Raad heeft de inspecteur X BV namelijk niet tijdig en expliciet van de voorgenomen naheffingsaanslag op de hoogte gesteld.
Voldoen aan inhoudelijke voorwaarden voldoende voor BTW-vrijstelling bij wederinvoer
Het Hof van Justitie EU oordeelt dat de niet-naleving van formele verplichtingen niet in de weg staat aan de BTW-vrijstelling voor de wederinvoer in de EU van goederen in de toestand waarin zij zijn uitgevoerd. Dit geldt niet als er sprake is van een poging tot bedrog.
Drie verdachten aangehouden op verdenking van fraude met BTW en BPM
Op 10 juni 2025 zijn twee mannen (41en 29 jaar) uit Best en gemeente Oude IJsselstreek en een vrouw (49 jaar) uit Best aangehouden op verdenking van grootschalige fraude met aangiften BTW en BPM. Hun woningen en twee bedrijven in gemeenten Son en Breugel en Oude IJsselstreek zijn doorzocht. De Belastingdienst heeft 24 auto’s in beslag genomen. De aanhoudingen en doorzoekingen komen voort uit een strafrechtelijk onderzoek dat is gestart na signalen van de Belastingdienst.
Geen BTW-nultarief na vrijspraak in strafzaak
Rechtbank Zeeland-West-Brabant oordeelt dat de fiscale eenheid niet aannemelijk maakt dat de machine in vier delen naar een afnemer in Duitsland is vervoerd. Het BTW-nultarief is ten onrechte toegepast.
Kabinet wil EU anti dumpingmaatregelen om oneerlijke concurrentie tegen te gaan
Staatssecretaris Jansen van Infrastructuur reageert op het manifest van MVO Nederland waarin wordt opgeroepen tot circulaire actie. Hieruit blijkt dat het kabinet invoering van EU anti dumpingmaatregelen voor staat om oneerlijke concurrentie door import van goedkope, niet-duurzame materialen tegen te gaan.
Verhuur appartementen valt onder ‘short-stay’-uitzondering
Rechtbank Zeeland-West-Brabant oordeelt dat de verhuur van de appartementen onder de ‘short-stay’-uitzondering valt. Daarom heeft X BV recht op teruggaaf van de BTW op de kosten van de realisatie van de appartementen.