Belanghebbende, de heer X, is van juni 2005 tot maart 2010 middellijk bestuurder van de A bv. Om onverklaarbare redenen is pas in september/oktober 2009 een LB-nummer aan A bv toegekend. In haar jaarrekeningen over 2007, 2008 en 2009 heeft A bv per ultimo steeds een passiefpost opgenomen voor de verschuldigde, nog niet afgedragen loonheffing. In september/oktober 2009 zijn de maandaangiften loonheffing over eerdere tijdvakken in één keer (alsnog) ingediend. Vervolgens zijn naheffingsaanslagen opgelegd conform de aangiften. In september 2010 zijn de aandelen A bv aan een derde verkocht. A bv gaat in 2011 failliet. In geschil is of X terecht aansprakelijk is gesteld voor een totaalbedrag van € 34.512. Rechtbank Haarlem vermindert de aansprakelijkstelling tot € 3.606. De ontvanger gaat in hoger beroep. Hof Amsterdam oordeelt dat de betalingsonmacht van A bv reeds in de afdrachtfase gemeld had moeten worden. De nageheven loonheffing was namelijk gelijk aan wat conform de aangiften afgedragen had moeten worden. X stelt dus ten onrechte dat de betalingsonmacht alsnog rechtsgeldig kon worden gemeld in de naheffingsfase. Het maakt ook niet uit dat pas zeer laat een LB-nummer aan A bv is toegekend. De vertraagde toekenning neemt namelijk hoogstens de verplichting tot het tijdig doen van aangifte weg, maar niet de verplichting tot tijdige afdracht. Het feit dat de inspecteur mogelijk heeft verzocht om met betaling van de loonheffing te wachten totdat (de) naheffingsaanslag(en) zou(den) zijn opgelegd, is weliswaar verwarrend, maar dat staat geheel los van de meldingsplicht. X is terecht aansprakelijk gesteld en kan dus niet worden toegelaten tot weerlegging van het vermoeden van kennelijk onbehoorlijk bestuur. X is ook aansprakelijk voor de betaalverzuimboetes, doch niet voor de invorderingsrente. Het beroep van de inspecteur is gegrond. Het incidentele hoger beroep van X is gegrond voor wat betreft de invorderingsrente.
Hof Amsterdam oordeelt in hoger beroep dat de betalingsonmacht ondanks de vertraagde toekenning van het LB-nummer reeds in de afdrachtfase gemeld had moeten worden. De nageheven loonheffing was namelijk gelijk aan wat conform de aangiften afgedragen had moeten worden.
2
OVER DIT ARTIKEL
EClI:
ECLI:NL:GHAMS:2014:147
Uitgavenummer:
V-N Vandaag 2014/230
Zaaknummer:
12/00372
Datum:
23 januari 2014
MEEST GELEZEN
VN Vandaag
VN Vandaag
VN Vandaag
VN Vandaag
VN Vandaag
Gerelateerde artikelen
VN Vandaag
Geen aanmaningskosten zonder bewijs van notificatiebericht MijnOverheid
Hof Amsterdam oordeelt dat de invorderingsambtenaar niet aannemelijk maakt dat een notificatiebericht over de digitale bekendmaking van de naheffingsaanslag is verzonden.
18 mei 2026
VN Vandaag
Aansprakelijkstelling inlener vernietigd wegens onzorgvuldig handelen ontvanger
Hof 's-Hertogenbosch oordeelt dat de ontvanger de bevoegdheid heeft verloren om X BV als inlener aansprakelijk te stellen voor de openstaande belastingschulden van Z BV als uitlener. Het hof vernietigt de aansprakelijkstelling omdat de ontvanger bij de invordering onzorgvuldig heeft gehandeld.
14 mei 2026
VN Vandaag
Geen vergoeding invorderingsrente voor BTW-teruggaven
Hof 's-Hertogenbosch oordeelt dat de aanvankelijk door X BV in Nederland aangegeven en afgedragen BTW een vergissing was en dat deze niet aan de inspecteur is te wijten. De vergissing is geheel toe te rekenen aan X BV zelf.
14 mei 2026
VN Vandaag
Bestuursrechter onbevoegd bij geschil over kwijtschelding
Rechtbank Noord-Nederland verklaart zich onbevoegd om kennis te nemen van het beroep van X tegen de afwijzing van zijn verzoek om kwijtschelding. Beslissingen met betrekking tot een verzoek om kwijtschelding zijn geen beslissingen waartegen beroep openstaat bij de bestuursrechter.
12 mei 2026
VN Vandaag
Overlijden in buitenland verhindert vermindering conserverende aanslag
Hof Arnhem-Leeuwarden oordeelt dat art. 16 lid 5 UBIB 2001 geen automatische vermindering van de conserverende aanslag toelaat en dat deze bepaling alleen toepassing vindt bij remigratie van de belastingplichtige zelf.
11 mei 2026
VN Vandaag
Belastingrechter neemt verzoek tot schadevergoeding niet in behandeling
Hof Arnhem-Leeuwarden oordeelt dat de rechtbank zich terecht onbevoegd heeft verklaard ten aanzien van de schadevergoeding wegens de onterechte dwanginvordering en verrekeningen. X moet zich tot de burgerlijke rechter wenden.
8 mei 2026
Nieuws
BKR ziet steeds minder betalingsachterstanden, coronaschulden niet in beeld
Het aantal Nederlanders dat een krediet of een betalingsachterstand heeft met registratie bij het Bureau Kredietregistratie (BKR) neemt steeds verder af. Maar de organisatie waarschuwt bij de presentatie van haar jaarcijfers wel dat er ook veel mensen met schulden zijn die BKR momenteel niet in beeld heeft.
7 mei 2026
VN Vandaag
Betekeningskosten dwangbevel volgens Kostenwet correct in rekening gebracht
Rechtbank Noord-Holland oordeelt dat de ontvanger de betekeningskosten voor het dwangbevel conform de tarieven van de Kostenwet invordering rijksbelastingen heeft berekend en dat de rechtbank de proportionaliteit of gelijkheid van die kosten niet mag toetsen.
5 mei 2026
VN Vandaag
Onterecht verzoek om corona-uitstel is geen melding betalingsonmacht
Rechtbank Noord-Holland oordeelt dat het namens de BV gedane verzoek om corona-uitstel niet kan worden aangemerkt als een tijdige en rechtsgeldige melding van betalingsonmacht.
5 mei 2026
VN Vandaag
Ontbreken e-mailnotificatie naheffingsaanslag verhindert aanmaningskosten niet
De Hoge Raad oordeelt dat het ontbreken van een e-mailnotificatie bij een in de berichtenbox van MijnOverheid geplaatste naheffingsaanslag parkeerbelasting niet verhindert dat aanmaningskosten in rekening worden gebracht, aangezien dergelijke notificaties tot 1 januari 2026 niet verplicht waren en X niet heeft gesteld dat hij deze functie had ingeschakeld.
1 mei 2026