Voormalig Kamerlid Senna Maatoug wordt voorzitter van een onderzoekscommissie die zich bezig gaat houden met de plots opgedoken datakluis met informatie bij de Belastingdienst. In een digitale omgeving van de Belastingdienst doken tientallen miljoenen bestanden op die mogelijk relevant zijn voor gevoelige dossiers zoals de parlementaire enquête naar de toeslagenaffaire.

Maatoug was Kamerlid voor GroenLinks-PvdA van 2021 tot 2024. Tot dit voorjaar was ze wethouder in Utrecht. De commissie kijkt onder haar voorzitterschap onder andere mee met het beoordelen van de gevonden bestanden en adviseert hoe het kabinet de documenten moet delen.

De bestanden kwamen in 2025 aan het licht toen de Belastingdienst ging opruimen, meldde huidig staatssecretaris Eelco Eerenberg (D66) dit voorjaar. De Tweede Kamer wilde snel opheldering over de zaak en onafhankelijk onderzoek. Inmiddels is bekend dat iets meer dan een derde van de 64 miljoen bestanden ook inhoudelijk relevant is. Die 25 miljoen bestanden zijn inmiddels inzichtelijk gemaakt. Of en hoe deze eventueel gepubliceerd worden, moet dus later blijken.

Een eerste onderzoek van accountantsbureau BDO concludeert dat de Belastingdienst "niet adequaat heeft gehandeld" bij het zoeken naar documenten voor de toeslagenenquête. Ook heeft het lang geduurd voordat het bestaan van de kluis bekend werd, aldus deze onderzoekers.

Bron: ANP

Informatiesoort: Nieuws

Rubriek: ICT, Toeslagen en zorgverzekeringswet

8

Gerelateerde artikelen