
Hof Arnhem-Leeuwarden oordeelt dat X vof geen BTW is verschuldigd wegens het privégebruik door A en B. X vof heeft de woning in het verleden namelijk ten onrechte tot haar bedrijfsvermogen gerekend.
A en B zijn de vennoten van belanghebbende, X vof. In 2009 wordt gestart met de bouw van een woning op grond van A en B. In 2010 wordt de woning in gebruik genomen. De woning wordt grotendeels gebruikt door A en B en deels door X vof. X vof betaalt voor het zakelijke gebruik geen vergoeding. Voor de inkomstenbelasting is de woning tot het privévermogen gerekend. X vof brengt de volledige BTW ter zake van de bouw van de woning in aftrek. Naar aanleiding van het Champignonkwekerij-arrest van de Hoge Raad van 30 oktober 2015 (nr. 14/03007, V-N 2015/55.18) stelt X vof dat het privédeel van de woning niet tot het ondernemingsvermogen voor de BTW kan worden gerekend, zodat het privégebruik in 2015 - 2017 niet kan worden belast.
Hof Arnhem-Leeuwarden oordeelt dat X vof geen BTW is verschuldigd wegens het privégebruik door A en B. Nu X vof niet de feitelijke beschikkingsmacht over de woning heeft, maar A en B, heeft zij niet de ‘macht om als eigenaar over een goed te beschikken’. X vof kan de woning dan niet tot haar bedrijfsvermogen rekenen en heeft in het verleden ten onrechte de voorbelasting voor de bouw van de woning gevraagd en gekregen. Omdat de woning niet tot haar bedrijfsvermogen behoort, is X vof geen btw verschuldigd wegens het privégebruik door A en B. Het gelijk is aan X vof.
Wetsartikelen:
Wet op de omzetbelasting 1968 4
Informatiesoort: VN Vandaag
Rubriek: Omzetbelasting
Instantie: Hof Arnhem-Leeuwarden
Editie: 4 mei
Focus: Focus
Carrousel: Carrousel