Bij een derde van de mkb-overnames tussen juli 2025 en juni 2026 financierde de verkoper een deel van de koopsom met zowel een verkoperslening als een earn-out. Kopers bedongen bovendien vaker voorwaarden om tijdens het overnameproces alsnog te kunnen afhaken. Dat blijkt uit onderzoek van overnameplatform Brookz.
Zo blijkt uit het onderzoek dat het aandeel transacties met een combinatie van een verkoperslening en earn-out tussen in deze periode is gestegen van 24 naar 33 procent. Bij 45 procent van de earn-outs en 32 procent van de verkopersleningen bedroeg het later betaalde deel meer dan 20 procent van de koopsom.
Sterkere positie koper
Volgens Brookz-oprichter Peter Rikhof weerspiegelt deze trend de sterkere positie van kopers. Zij zijn volgens hem bereid de nog altijd hoge overnameprijzen te betalen als verkopers delen in het risico.
Zeven op de tien koopovereenkomsten bevat onderhand een of meer opschortende voorwaarden ten opzichte van 65 procent in 2025. Daarbij komt het boekenonderzoek met 81 procent het vaakst voor als voorwaarde. Ook is bankfinanciering vaak aanwezig als voorwaarde: 72 procent van de overeenkomsten heeft er tegenwoordig een. Ten opzichte van 49 procent in 2024 is dat een aanzienlijke stijging. Een MAC-clausule (dat is een voorwaarde die het mogelijk maakt om van de overeenkomst af te haken bij een verslechtering van de onderneming) staat nu in 51 procent van de overeenkomsten. Dat was in 2024 nog maar 31 procent.
Aan het onderzoek deden 264 overnameadvocaten mee, die samen 958 transacties hadden begeleid.
Bron: Brookz
Informatiesoort: Nieuws
Rubriek: Ondernemingsrecht