Belanghebbende, X, was in het jaar 2005 in loondienst op een binnenvaartschip (hierna: het schip). Op 7 september 2004 is in Duitsland een Rijnvaartverklaring afgegeven. Op die verklaring staat B als eigenaar vermeld en als woonadres Nederland. De rubriek 'Exploitant' is niet ingevuld. Op 5 september 2006 is nogmaals in Duitsland een Rijnvaartverklaring afgegeven, waarop als eigenaar, B, met als woonplaats Duitsland staat vermeld. Als exploitant staat C vermeld. X staat het gehele jaar 2005 op de loonlijst van C, gevestigd te Luxemburg. X verzoekt om vrijstelling voor de premie volksverzekeringen voor het jaar 2005. De inspecteur verleent de gevraagde vrijstelling niet. Het beroep van X wordt ongegrond verklaard. X komt in hoger beroep. Hof Amsterdam overweegt in navolging van de rechtbank dat X als 'rijnvarende' moet worden aangemerkt in de zin van het Rijnvarendenverdrag. Het feit dat X niet altijd op de Rijn vaart, maar ook op andere wateren, doet hier niet aan af. Het schip behoort in het jaar 2005 tot de onderneming van B. De zetel van deze onderneming bevindt zich in Nederland. X is in Nederland premieplichtig voor de volksverzekeringen. De stelling van X dat B in het betreffende jaar uitsluitend woonplaats heeft in Duitsland en dus niet in Nederland wordt verworpen. In hoger beroep zijn geen feiten en omstandigheden aangevoerd die een nieuw of ander licht werpen op de woonplaats van B en/of de plaats waar de onderneming van B is gevestigd. Het beroep van X op het gelijkheids- en zorgvuldigheidsbeginsel wordt verworpen. Het hoger beroep is ongegrond.
Volgens Hof Amsterdam is rijnvarende X premieplichtig in Nederland. De zetel van de onderneming waartoe het schip behoort, aan boord waarvan X zijn beroepsarbeid verricht, bevindt zich in Nederland.
1
OVER DIT ARTIKEL
EClI:
ECLI:NL:GHAMS:2013:1771
Uitgavenummer:
V-N Vandaag 2013/2507
Zaaknummer:
11-00313
11/00313
Datum:
13 juni 2013
MEEST GELEZEN
Nieuws
VN Vandaag
Nieuws
Werkgevers aan Kamerleden: maak fietsen naar werk aantrekkelijker
17 december 2025
VN Vandaag
VN Vandaag
Inhoudsopgave van deze editie
VN Vandaag
Tijdstip levering is bepalend voor de van toepassing zijnde regels van de omzetbelasting-regelgeving
Volgens Verwijzingshof Amsterdam is het tijdstip van levering bepalend voor de van toepassing zijnde regels van de omzetbelasting-regelgeving. De verleggingsregeling is van toepassing.
16 juli 2014
VN Vandaag
Geen 6% BTW voor aanpassen van confectieschoenen
Rechtbank Zeeland-West-Brabant oordeelt dat X bv niet aannemelijk maakt dat de orthopedische aanpassingen, die weliswaar aanzienlijk kunnen zijn, de oorspronkelijke functie in die mate wijzigen dat gesproken kan worden van vervaardiging van nieuwe schoenen.
16 juli 2014
VN Vandaag
Geen vrijstelling overdrachtsbelasting bij verkrijging oud kantorencomplex
Hof Amsterdam oordeelt in hoger beroep dat A geen onbebouwd terrein heeft verkregen en dat ook geen sprake is geweest van de levering van een nieuw vervaardigd gebouw. De levering is ook overigens niet van rechtswege belast voor de BTW, zodat A terecht overdrachtsbelasting heeft voldaan.
16 juli 2014
VN Vandaag
Gemeente Leeuwarden maakt inhoudsmaten niet aannemelijk
Hof Arnhem-Leeuwarden oordeelt in hoger beroep dat de heffingsambtenaar van de gemeente Leeuwarden de WOZ-waarde van een bovenwoning te hoog heeft vastgesteld, nu hij de inhoudsmaten niet aannemelijk maakt.
14 juli 2014
VN Vandaag
Bewijsvermoeden dat te weinig vermogensbelasting is geheven over de jaren 1994 t/m 1996 niet ontzenuwd
Hof Amsterdam overweegt dat over de jaren 1991 en 1993 het bewijs dat te weinig belasting is geheven, als element van het beboetbare feit, niet kan worden ontleend aan een bewijsvermoeden.
15 november 2013
VN Vandaag
Geen extra hoorgesprek zonder nieuwe feiten en omstandigheden
De Hoge Raad oordeelt dat de inspecteur de heer X niet de gelegenheid hoefde te bieden voor een derde hoorgesprek over de omzetcorrectie wegens negatieve kassen.
15 november 2013
VN Vandaag
Toch 30%-regeling voor Duitse tandarts
Volgens de Hoge Raad beschikt tandarts X over specifieke deskundigheid die op de Nederlandse arbeidsmarkt schaars aanwezig is. De 30%-regeling is van toepassing.
15 november 2013
VN Vandaag
Autohandelaar klaagt terecht over niet overleggen klikbrief
De Hoge Raad oordeelt dat het hof zonder kennisneming van de inhoud van de klikbrief niet kon beoordelen of de inhoud voor de besluitvorming in de zaak van belang is geweest. Omkering en verzwaring van de bewijslast is wel mede van toepassing op correcties die de inspecteur voor het eerst in incidenteel hoger beroep aanvoert.
15 november 2013
VN Vandaag
Verbouwing woning dga is voor 11% zakelijk
Rechtbank Gelderland oordeelt dat de dga op grond van het vertrouwens- en rechtszekerheidsbeginsel tot 18 oktober 2007 BTW-ondernemer is en dat deze status hem niet met terugwerkende kracht kan worden ontnomen. X bv mag in verband met de verbouwing van de woning van haar dga 11% van de in rekening gebrachte BTW als voorbelasting aftrekken.
15 november 2013
VN Vandaag
Vergeefse manipulatie van kassa door coffeeshop
Rechtbank Noord-Holland oordeelt dat de administratie van de coffeeshop zodanige gebreken vertoont dat zij niet voldoet aan de wettelijke eisen en dat omkering en verzwaring van de bewijslast daarom is gerechtvaardigd. Het is voorts aannemelijk dat de software van de kassa bewust is aangepast om omzet buiten de administratie te houden.
15 november 2013
Gerelateerde artikelen
VN Vandaag
Premies vrijwillige verzekeringen WAO en WIA 2026 verhoogd
Het UWV heeft opnieuw de premies voor de vrijwillige verzekering op grond van de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO) en de Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen (WIA) bekendgemaakt.
16 december 2025
VN Vandaag
Nederlands inwoner met Zwitserse werkgever op Panamees gevlagd zeeschip niet verzekerd voor AOW
De Hoge Raad oordeelt dat de Centrale Raad van Beroep er terecht vanuit is gegaan dat geen rekening mag worden gehouden met nationale voorschriften die de verzekeringsplicht afhankelijk stellen van territoriale voorwaarden. Zoals bijvoorbeeld de woonplaats van X. X is niet verzekerd voor de AOW.
5 december 2025
VN Vandaag
Binnenvaartonderneming is in Nederland gevestigd
Rechtbank Noord-Nederland oordeelt dat X niet aannemelijk maakt dat hij de belangrijke ondernemersbeslissingen in Duitsland neemt. De werkelijke leiding van de onderneming bevindt zich dus in Nederland.
5 december 2025
VN Vandaag
Premiepercentages werknemers- en volksverzekeringen 2026 vastgesteld
De Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft de regeling tot vaststelling van de premiepercentages werknemers- en volksverzekeringen, maximumpremieloon werknemersverzekeringen en opslag kinderopvangtoeslag 2026 bekendgemaakt.
5 december 2025
VN Vandaag
Sectorindeling voor consultancyactiviteiten ten onrechte aangepast door inspecteur
Hof Arnhem-Leeuwarden oordeelt dat X BV haar consultants hoofdzakelijk zonder leiding en toezicht van opdrachtgevers inzet, waardoor indeling in sector 44 (Zakelijke dienstverlening II) blijft gelden. De herindeling door de inspecteur in sector 52 (Uitzendbedrijven) is niet juist.
27 november 2025
VN Vandaag
Standaardpremie en bestuursrechtelijke premies 2026 vastgesteld
De Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft de Regeling vaststelling standaardpremie en bestuursrechtelijke premies 2026 vastgesteld.
25 november 2025
VN Vandaag
Premies vrijwillige verzekeringen 2026 vastgesteld
Het Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (UWV) heeft voor het jaar 2026 de premies voor de vrijwillige verzekeringen WAO, WIA, Ziektewet en werkloosheidsverzekering vastgesteld.
25 november 2025
VN Vandaag
AOW’er met aanvullend pensioen is Zvw-bijdrage verschuldigd (art. 81 Wet RO)
Hof Arnhem-Leeuwarden oordeelt dat X als verzekeringsplichtige de inkomensafhankelijke bijdrage Zvw is verschuldigd over het in een kalenderjaar genoten bijdrage-inkomen. Deze zijn dus terecht ingehouden door de betreffende instanties. Er is geen strijd met het gelijkheidsbeginsel en het discriminatieverbod. De Hoge Raad verklaart het beroep in cassatie zonder nadere motivering ongegrond (art. 81 lid 1 Wet RO).
17 november 2025
VN Vandaag
Maximum bijdrageloon en percentages Zorgverzekeringwet 2026 vastgesteld
Het maximum bijdrageloon en -inkomen dat voor de heffing van de inkomensafhankelijke bijdrage voor de Zorgverzekeringswet in aanmerking wordt genomen is voor het jaar 2026 vastgesteld op € 79.409. Ook de percentages zijn voor dat jaar vastgesteld. De Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft het bedrag en de percentages bekendgemaakt.
11 november 2025
VN Vandaag
Woonlandfactoren voor het jaar 2026 vastgesteld
De Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft bijlage 4 bij de Regeling zorgverzekering gewijzigd in verband met het vaststellen van de woonlandfactoren voor het jaar 2026 ten behoeve van de gedifferentieerde berekening van de bijdrage voor verdragsgerechtigden.
11 november 2025