Belanghebbende, X, was in het jaar 2005 in loondienst op een binnenvaartschip (hierna: het schip). Op 7 september 2004 is in Duitsland een Rijnvaartverklaring afgegeven. Op die verklaring staat B als eigenaar vermeld en als woonadres Nederland. De rubriek 'Exploitant' is niet ingevuld. Op 5 september 2006 is nogmaals in Duitsland een Rijnvaartverklaring afgegeven, waarop als eigenaar, B, met als woonplaats Duitsland staat vermeld. Als exploitant staat C vermeld. X staat het gehele jaar 2005 op de loonlijst van C, gevestigd te Luxemburg. X verzoekt om vrijstelling voor de premie volksverzekeringen voor het jaar 2005. De inspecteur verleent de gevraagde vrijstelling niet. Het beroep van X wordt ongegrond verklaard. X komt in hoger beroep. Hof Amsterdam overweegt in navolging van de rechtbank dat X als 'rijnvarende' moet worden aangemerkt in de zin van het Rijnvarendenverdrag. Het feit dat X niet altijd op de Rijn vaart, maar ook op andere wateren, doet hier niet aan af. Het schip behoort in het jaar 2005 tot de onderneming van B. De zetel van deze onderneming bevindt zich in Nederland. X is in Nederland premieplichtig voor de volksverzekeringen. De stelling van X dat B in het betreffende jaar uitsluitend woonplaats heeft in Duitsland en dus niet in Nederland wordt verworpen. In hoger beroep zijn geen feiten en omstandigheden aangevoerd die een nieuw of ander licht werpen op de woonplaats van B en/of de plaats waar de onderneming van B is gevestigd. Het beroep van X op het gelijkheids- en zorgvuldigheidsbeginsel wordt verworpen. Het hoger beroep is ongegrond.
Volgens Hof Amsterdam is rijnvarende X premieplichtig in Nederland. De zetel van de onderneming waartoe het schip behoort, aan boord waarvan X zijn beroepsarbeid verricht, bevindt zich in Nederland.
1
OVER DIT ARTIKEL
EClI:
ECLI:NL:GHAMS:2013:1771
Uitgavenummer:
V-N Vandaag 2013/2507
Zaaknummer:
11-00313
11/00313
Datum:
13 juni 2013
MEEST GELEZEN
Nieuws
Aanhoudingen in grensoverschrijdend belastingfraude onderzoek
2 november 2025
Nieuws
Hof doet eind januari 2026 uitspraak in zaak Uber-chauffeurs
31 oktober 2025
VN Vandaag
VN Vandaag
Geen informatiebeschikking voor VOF die is opgehouden te bestaan
31 oktober 2025
VN Vandaag
Inhoudsopgave van deze editie
VN Vandaag
Tijdstip levering is bepalend voor de van toepassing zijnde regels van de omzetbelasting-regelgeving
Volgens Verwijzingshof Amsterdam is het tijdstip van levering bepalend voor de van toepassing zijnde regels van de omzetbelasting-regelgeving. De verleggingsregeling is van toepassing.
16 juli 2014
VN Vandaag
Geen vrijstelling overdrachtsbelasting bij verkrijging oud kantorencomplex
Hof Amsterdam oordeelt in hoger beroep dat A geen onbebouwd terrein heeft verkregen en dat ook geen sprake is geweest van de levering van een nieuw vervaardigd gebouw. De levering is ook overigens niet van rechtswege belast voor de BTW, zodat A terecht overdrachtsbelasting heeft voldaan.
16 juli 2014
VN Vandaag
Geen 6% BTW voor aanpassen van confectieschoenen
Rechtbank Zeeland-West-Brabant oordeelt dat X bv niet aannemelijk maakt dat de orthopedische aanpassingen, die weliswaar aanzienlijk kunnen zijn, de oorspronkelijke functie in die mate wijzigen dat gesproken kan worden van vervaardiging van nieuwe schoenen.
16 juli 2014
VN Vandaag
Gemeente Leeuwarden maakt inhoudsmaten niet aannemelijk
Hof Arnhem-Leeuwarden oordeelt in hoger beroep dat de heffingsambtenaar van de gemeente Leeuwarden de WOZ-waarde van een bovenwoning te hoog heeft vastgesteld, nu hij de inhoudsmaten niet aannemelijk maakt.
14 juli 2014
VN Vandaag
Verbouwing woning dga is voor 11% zakelijk
Rechtbank Gelderland oordeelt dat de dga op grond van het vertrouwens- en rechtszekerheidsbeginsel tot 18 oktober 2007 BTW-ondernemer is en dat deze status hem niet met terugwerkende kracht kan worden ontnomen. X bv mag in verband met de verbouwing van de woning van haar dga 11% van de in rekening gebrachte BTW als voorbelasting aftrekken.
15 november 2013
VN Vandaag
Toch 30%-regeling voor Duitse tandarts
Volgens de Hoge Raad beschikt tandarts X over specifieke deskundigheid die op de Nederlandse arbeidsmarkt schaars aanwezig is. De 30%-regeling is van toepassing.
15 november 2013
VN Vandaag
Bewijsvermoeden dat te weinig vermogensbelasting is geheven over de jaren 1994 t/m 1996 niet ontzenuwd
Hof Amsterdam overweegt dat over de jaren 1991 en 1993 het bewijs dat te weinig belasting is geheven, als element van het beboetbare feit, niet kan worden ontleend aan een bewijsvermoeden.
15 november 2013
VN Vandaag
Geen extra hoorgesprek zonder nieuwe feiten en omstandigheden
De Hoge Raad oordeelt dat de inspecteur de heer X niet de gelegenheid hoefde te bieden voor een derde hoorgesprek over de omzetcorrectie wegens negatieve kassen.
15 november 2013
VN Vandaag
Autohandelaar klaagt terecht over niet overleggen klikbrief
De Hoge Raad oordeelt dat het hof zonder kennisneming van de inhoud van de klikbrief niet kon beoordelen of de inhoud voor de besluitvorming in de zaak van belang is geweest. Omkering en verzwaring van de bewijslast is wel mede van toepassing op correcties die de inspecteur voor het eerst in incidenteel hoger beroep aanvoert.
15 november 2013
VN Vandaag
Vergeefse manipulatie van kassa door coffeeshop
Rechtbank Noord-Holland oordeelt dat de administratie van de coffeeshop zodanige gebreken vertoont dat zij niet voldoet aan de wettelijke eisen en dat omkering en verzwaring van de bewijslast daarom is gerechtvaardigd. Het is voorts aannemelijk dat de software van de kassa bewust is aangepast om omzet buiten de administratie te houden.
15 november 2013
Gerelateerde artikelen
VN Vandaag
Inspecteur niet bevoegd tot herziening beschikkingen verzekeringsplicht
Rechtbank Noord-Holland oordeelt dat de inspecteur de oorspronkelijke beschikkingen verzekeringsplicht werknemersverzekeringen herziet in plaats van nieuwe beschikkingen neemt. Omdat hij daartoe niet bevoegd is, vernietigt de rechtbank de ambtshalve beschikkingen.
30 oktober 2025
VN Vandaag
Regeling geraamde gemiddelde nominale premie 2026 vastgesteld
De Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft de Regeling geraamde gemiddelde nominale premie 2026 als bedoeld in art. 2b lid 2 Besluit minimumloon en minimumvakantiebijslag vastgesteld.
24 oktober 2025
VN Vandaag
Kennisgroepstandpunt: heffing Zvw bij stamrechtuitkering ineens aan DGA
De Kennisgroep premieheffing inhouding/Wtl heeft een eerder gepubliceerde standpunt over de vraag hoe de heffing van de Zvw moet plaatsvinden als een DGA een stamrechtaanspraak als een bedrag ineens laat uitkeren, aangevuld. Aan het standpunt is toegevoegd dat alleen heffing Zvw kan plaatsvinden voor zover sprake is van een loontijdvak.
3 oktober 2025
VN Vandaag
Buitenlandse premieafdracht leidt niet tot vermindering Nederlandse premieplicht rijnvarende
Hof ’s-Hertogenbosch oordeelt dat X in 2011, 2012 en 2016 volledig premieplichtig is voor de Nederlandse volksverzekeringen. Het betalen van sociale premies in het buitenland geeft geen recht op verrekening of vermindering van het fiscale loon.
29 september 2025
VN Vandaag
Tijdsevenredige berekening premie AOW bepaalt uitbetaling heffingskorting
Rechtbank Zeeland-West-Brabant oordeelt dat de inspecteur terecht het tijdsevenredige premiepercentage toepast bij de berekening van de uitbetaling van de heffingskorting in het jaar waarin X de AOW-leeftijd bereikt.
25 september 2025
VN Vandaag
Maximum premie-inkomen niet tijdsevenredig herrekend bij overleden internationaal werkende persoon (art. 81 Wet RO)
Hof Amsterdam oordeelt dat (i) het deel van de Regeling Wfsv dat tijdsevenredige herrekening van het premie-inkomen bij overlijden uitsluit, niet in strijd is met internationale verdragsbepalingen en (ii) geen aanleiding bestaat om de Regeling Wfsv voor dat deel onverbindend te verklaren. De Hoge Raad verklaart het beroep in cassatie zonder nadere motivering ongegrond (art. 81 lid 1 Wet RO).
16 september 2025
VN Vandaag
Fiscale kwalificatie buitenlandse socialezekerheidsstelsels
Het Ministerie van Financiën heeft een mededeling uitgebracht waarin staat hoe buitenlandse sociale verzekeringen gekwalificeerd moeten worden bij het bepalen van het Nederlandse fiscale loon.
5 september 2025
VN Vandaag
Premieplicht voor uitgezonden werknemer aan boord van zeeschip in aanbouw
Hof 's-Hertogenbosch oordeelt dat op X de bewijslast rust dat hij is uitgezonden ter vervanging van een andere gedetacheerde werknemer. Bij een schip in aanbouw komt het personeel geleidelijk aan boord en is het dus niet vanzelfsprekend dat de functie van X reeds door een ander werd uitgevoerd.
15 augustus 2025
VN Vandaag
Hoge Raad schept duidelijkheid over tijdstip opeisbaarheid premievordering bedrijfstakpensioenfonds
De Hoge Raad oordeelt dat de verjaringstermijn van art. 3:308 BW aanvangt op de dag, volgende op die waarop de vordering van het bedrijfstakpensioenfonds op de werkgever tot betaling van de premie over een bepaalde periode opeisbaar is geworden of geacht wordt opeisbaar te zijn geworden.
4 augustus 2025
VN Vandaag
In Bulgarije wonende Duitser premieplichtig voor dienstverband in Nederland (art. 80a Wet RO)
Hof ’s-Hertogenbosch oordeelt dat de Nederlandse socialezekerheidswetgeving van toepassing is. X heeft in Nederland werkzaamheden in loondienst verricht en behoort daardoor tot de kring van verzekerden voor de Wlz en Anw. De Hoge Raad verklaart het beroep in cassatie niet-ontvankelijk, omdat het duidelijk niet kan slagen (art. 80a lid 1 Wet RO).
21 juli 2025