Top 10 best gelezen in 2016: TaxLive en TaxVisions
29 december 2016
Dit jaar is het de uitfasering van het pensioen in eigen beheer wat de klok slaat in fiscaal Nederland. Slechts drie noteringen in de top 10 van TaxLive gaan over andere zaken. Opvallend is de zevende plaats voor een artikel uit 2015 over de veranderingen in de box 3-heffing. Het toplijstje van TaxVisions laat een stabieler beeld zien met spreiding van onderwerpen.
Een hypotheekadviseur heeft zijn klant verkeerd geadviseerd. Hierdoor kon de klant de hypotheekrente niet in aftrek brengen in haar aangifte inkomstenbelasting. Daarom heeft de klant recht op schadevergoeding. Dat blijkt uit een zaak die recent diende bij het Klachteninstituut Financiële Dienstverlening Kifid.
Bedrijven hebben aan het begin van de coronapandemie waarschijnlijk honderden miljoenen euro's coronasteun te veel ontvangen. Tot die conclusie komen medewerkers van het Centraal Planbureau (CPB) in een donderdag 12 juni 2025 verschenen artikel in economenblad ESB. Ze hebben aanwijzingen gevonden dat veel ondernemers erop aanstuurden hun omzetverlies net boven de drempel van 20 procent te laten uitkomen waardoor ze zogenoemde NOW-steun ontvingen en konden behouden.
Het aantal faillissementen is in mei 2025 licht toegenomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vorige maand 352 bedrijven failliet verklaard. Dat zijn 8 meer faillissementen dan in mei 2024, ofwel een stijging van 2 procent. Ten opzichte van april 2025 is het aantal faillissementen gestegen met 6 procent.
De Staatssecretaris van Financiën is van plan in het Belastingplan 2026 een reparatievoorstel te doen om een ongewenste structuur tegen te gaan waarbij belastingplichtigen met een middellijk gehouden lucratief belang belastingheffing over voordelen uit lucratief belang proberen te ontgaan. Dat staat in de antwoorden van de Staatssecretaris van Financiën op vragen over de Fiscale beleids- en uitvoeringsagenda 2025.
Vorige week viel het kabinet-Schoof. Dat riep bij mij onmiddellijk de vraag op welke fiscale gevolgen deze kabinetsval heeft. In deze Uitvergroot neem ik u mee in de potentiële effecten op de belangrijkste fiscale wetsvoorstellen en de mogelijke dynamiek rondom de aankomende verkiezingen op 29 oktober.
De Tweede Kamer wil dat de regering onderzoek gaat doen naar Nederlands vermogen in offshore financial centers. Hierbij moet in kaart worden gebracht hoeveel belasting er wordt ontweken of ontdoken.
De Eerste Kamer heeft op 10 juni 2025 het wetsvoorstel Wet plan van aanpak witwassen aanvaard. In dit wetsvoorstel is een verbod op contante betalingen voor goederen vanaf € 3000 of meer opgenomen.
De commissies van de Tweede Kamer inventariseren in de week van 16 juni 2025 welke onderwerpen zij niet willen behandelen in de periode tot er een nieuw kabinet is. In procedurevergaderingen op 17, 18 en 19 juni stellen zij lijsten op met de onderwerpen die zij controversieel willen verklaren. Op dinsdagmiddag 17 juni 2025 vergadert de commissie Financiën en Rijksuitgaven.
Adviseurs die gebruikmaken van DigiD Machtigen hebben nu ook toegang tot het Overzicht betalen en ontvangen van hun klanten. Dit schrijft de Belastingdienst op het Forum Fiscaal Dienstverleners.
Hof Arnhem-Leeuwarden oordeelt dat X bewust de aanmerkelijke kans heeft aanvaard dat te weinig belasting zou worden geheven door het niet aangeven van Zwitserse banktegoeden. De vergrijpboetes van 60% zijn passend en geboden.