Belanghebbende, de heer X, exploiteert volgens het handelsregister van september 2008 tot april 2010 een eenmanszaak en is van april 2010 tot medio 2011 bestuurder van X ltd. X fungeert als stroman voor zijn stiefvader, die door een faillissement geen onderneming op zijn naam mag hebben. Voorts heeft X, die toen nog ICT-student was, de website van de ondernemingen gemaakt. In geschil is primair of de btw-naheffingsaanslag aan de juiste (rechts)personen is opgelegd. De naheffingsaanslag die aan X Ltd is opgelegd, staat volgens de inspecteur inmiddels onherroepelijk vast. Rechtbank Den Haag oordeelt dat het bezwaar van X inhoudelijk ook is gericht tegen de aanslag die aan X ltd is opgelegd, zodat de inspecteur het bezwaar ten onrechte niet mede gericht heeft geacht tegen deze aanslag. De inspecteur moet in zoverre dus een nieuwe uitspraak op bezwaar doen. Voor wat betreft de andere aanslag wordt overwogen dat deze terecht is verminderd tot de btw die door X is teruggevraagd. Het maakt niet uit dat de stiefvader van X de feitelijke bestuurder van de eenmanszaak was. De 10% verzuimboete is ook terecht. Het beroep van X is deels gegrond.
Inhoudsopgave van deze editie
Verhuiskosten van registerloods zijn aftrekbaar
De Hoge Raad oordeelt dat verhuiskosten zakelijk zijn als de verhuizing noodzakelijk is voor de ondernemingsuitoefening of als het belangrijkste oogmerk van de verhuizing het beperken van toekomstige ondernemingskosten is.
Nieuw onderzoek of nota griffierecht bij X bv is terecht gekomen
De Hoge Raad beslist dat uit de uitspraak van de rechtbank niet blijkt dat de rechtbank heeft geverifieerd of de nota griffierecht op regelmatige wijze op het adres van de gemachtigde van X bv is aangeboden.
Gerelateerde artikelen
Landbouwnormen 2025: normen en richtlijnen voor eigen verbruik beschikbaar
De Belastingdienst publiceert jaarlijks de 'Landelijke Landbouwnormen'. De normen voor eigen verbruik en richtlijnen voor privégebruik voor 2025 zijn nu beschikbaar.
Europese ViDA-regelgeving: e-facturering en digitale rapportage
De ViDA-regelgeving moet een modern, digitaal en fraudebestendig BTW-stelsel creëren dat aansluit bij de digitale economie en de interne markt versterkt. De Europese Unie heeft het ViDA-pakket, bestaande uit één richtlijn en twee verordeningen, in maart 2025 gepubliceerd. Specialist Anne Marieke Smits behandelt dit onderwerp op InView in een nieuw fiscaal thema ‘e-facturering en digitale rapportage’.
Loonheffingen november verrekenen met teruggaaf BTW
De Belastingdienst adviseert om het formulier ‘Verzoek loonheffingen verrekenen met teruggaaf BTW’ over het tijdvak november of de 12e vierwekenperiode zo snel mogelijk te versturen.