Belanghebbende, X, verzoekt op 11 juni 2008 om een verhoging van de aan hem in januari 2008 opgelegde voorlopige aanslag (VA) inkomstenbelasting over 2008. Als de nadere VA uitblijft, herhaalt X zijn verzoek eind december 2008. Op 23 januari 2009 ontvangt hij de nadere VA, plus een beschikking heffingsrente van € 385. X maakt bezwaar tegen de heffingsrente. De inspecteur verlaagt de beschikking heffingsrente tot € 132 omdat hij de heffingsrente beperkt tot de periode van 1 juli 2008 t/m 11 september 2008. X wil geen heffingsrente betalen en gaat daarom in beroep. Hof Leeuwarden houdt de beschikking heffingsrente in stand en wijst daarvoor naar het arrest van de Hoge Raad van 24 december 2010, nr. 09/05111, BNB 2011/82. Volgens de Hoge Raad bestaat er geen beleid op grond waarvan de inspecteur onder omstandigheden ter voorkoming van heffingsrente een (voorlopige) aanslag moet opleggen op een eerder tijdstip dan drie maanden nadat de belastingplichtige aangifte heeft gedaan of om het opleggen van een (voorlopige) aanslag heeft verzocht. Het besluit van de staatssecretaris van 7 maart 2008 kan volgens de Hoge Raad ook niet als een zodanig beleid worden opgevat. In gevallen waarin binnen de termijn van drie maanden een VA is opgelegd, kan de inspecteur niet worden verweten dat hij te weinig voortvarend te werk is gegaan, aldus de Hoge Raad. Het hof is het met de rechtbank van oordeel, dat de inspecteur over de juiste periode heeft berekend en dat een verdere beperking geen steun vindt in het recht.
X verzoekt om een verhoging van een VA inkomstenbelasting 2008. De inspecteur legt een nadere VA op en berekent over een termijn van drie maanden heffingsrente. X wil geen heffingsrente betalen. Hof Leeuwarden oordeelt dat de heffingsrente juist is berekend gezien van het arrest van de Hoge Raad.
4
OVER DIT ARTIKEL
EClI:
ECLI:NL:GHLEE:2011:BQ6089
Uitgavenummer:
V-N Vandaag 2011/1597
Zaaknummer:
10/00243
Datum:
24 mei 2011
MEEST GELEZEN
VN Vandaag
Besluit aftrek van omzetbelasting aangepast
24 augustus 2026
VN Vandaag
Verzuimboete terecht omdat inspecteur ontvangst aanmaning bewijst
24 augustus 2026
VN Vandaag
Nieuws
VN Vandaag
Gerelateerde artikelen
VN Vandaag
Kennisgroep: Schotse co-invest- en carried interestfondsen kunnen kwalificeren als FGR
De Kennisgroep belastingplicht en kwalificatie rechtsvormen verduidelijkt dat een Schots co-invest fonds en een carried interest fonds, die deel uitmaken van een grotere investeringsgroepsstructuur, kunnen worden aangemerkt als een beleggingsfonds in de zin van art. 1:1 Wft. Als ook aan de overige wettelijke voorwaarden wordt voldaan, kunnen deze fondsen daardoor kwalificeren als fonds voor gemene rekening (FGR) voor de toepassing van art. 2 lid 4 Wet VPB 1969.
31 juli 2026
VN Vandaag
Kennisgroepstandpunt: Barbadiaanse kapitaalvennootschap vergelijkbaar met een Nederlandse BV of NV
De Kennisgroep belastingplicht en kwalificatie rechtsvormen stelt dat een naar Barbadiaans recht opgerichte Limited Company voor Nederlandse fiscale doeleinden vergelijkbaar is met een Nederlandse NV of BV.
30 juli 2026
VN Vandaag
Kennisgroep: Spaanse FCR afhankelijk van feiten en omstandigheden vergelijkbaar met FGR
De vraag of een naar het recht van Spanje aangegaan Fondo de Capital Riesgo (hierna: FCR) vergelijkbaar is met een FGR of een transparant fonds is afhankelijk van de relevante feiten en omstandigheden van het geval. De beoordeling hiervan is voorbehouden aan de inspecteur.
30 juli 2026
VN Vandaag
Curaçaose NV fiscaal gelijkgesteld aan Nederlandse NV of BV
De Kennisgroep belastingplicht en kwalificatie rechtsvormen verduidelijkt hoe een naar Curaçaos recht opgerichte naamloze vennootschap (NV) fiscaal moet worden gekwalificeerd. Volgens het standpunt is een Curaçaose NV voor de toepassing van de Wet VPB 1969, Wet IB 2001, Wet DB 1965 en Wet bronbelasting 2021 vergelijkbaar met een Nederlandse NV of BV.
30 juli 2026
VN Vandaag
Kennisgroepstandpunt: Société Anonyme Libanaise vergelijkbaar met NV of BV
Een naar het recht van Libanon opgerichte Société Anonyme Libanaise is voor toepassing van de Wet VPB 1969, de Wet IB 2001, de Wet DB 1965 en de Wet BB 2021 vergelijkbaar met een Nederlandse NV of BV. Dit volgt uit een standpunt van de Kennisgroep belastingplicht en kwalificatie rechtsvormen.
23 juli 2026
VN Vandaag
Chinese Gǔfèn Yǒuxiàn Gōngsī (Joint Stock Limited Company) vergelijkbaar met NV/BV
Een Chinese Gǔfèn Yǒuxiàn Gōngsī (Joint Stock Limited Company; hierna: Chinese GYG) is voor de toepassing van de Wet VPB 1969, de Wet IB 2001, de Wet DB 1965 en de Wet BB 2021 vergelijkbaar met een Nederlandse NV of Nederlandse BV. Dat is het standpunt van de Kennisgroep belastingplicht en kwalificatie rechtsvormen.
17 juli 2026
VN Vandaag
Kennisgroep: Saoedische LLC is vergelijkbaar met NV of BV
Een Saoedische Limited Liability Company (LLC) is voor de toepassing van de Wet VPB 1969, de Wet IB 2001, de Wet DB 1965 en de Wet BB 2021 vergelijkbaar met een Nederlandse NV of BV. Dat staat in een standpunt van de Kennisgroep belastingplicht en kwalificatie rechtsvormen.
17 juli 2026
VN Vandaag
Kennisgroep: Guernsey Protected Cell Company limited by shares vergelijkbaar met NV of BV
Een naar het recht van Guernsey opgerichte Protected Cell Company limited by shares (PCC Ltd.) is voor de toepassing van de Wet VPB 1969, de Wet IB 2001, de Wet DB 1965 en de Wet BB 2021 vergelijkbaar met een Nederlandse NV of BV. Dat staat in een standpunt van de Kennisgroep belastingplicht en kwalificatie rechtsvormen.
13 juli 2026
VN Vandaag
Deense AMBA vergelijkbaar met Nederlandse coöperatie
De Kennisgroep formeel recht en kwalificatie rechtsvormen oordeelt dat een naar Deens recht opgerichte andelsselskab med begrænset ansvar (AMBA) voor de toepassing van de Wet VPB 1969, Wet IB 2001, Wet DB 1965 en Wet bronbelasting 2021 vergelijkbaar is met een Nederlandse coöperatie of vereniging op coöperatieve grondslag.
7 juli 2026
VN Vandaag
Cambodjaanse Limited Company vergelijkbaar met Nederlandse NV of BV
Volgens de Kennisgroep belastingplicht en kwalificatie rechtsvormen kwalificeert een Cambodjaanse Limited Company, zowel de Private Limited Company als de Public Limited Company, voor Nederlandse fiscale doeleinden als een met een Nederlandse NV of BV vergelijkbare rechtsvorm.
7 juli 2026