Omdat een abrupte wijziging of verwijdering van het BSN risico’s veroorzaakt voor de continuïteit en correcte verwerking van betalingen, vindt de uitfasering van het BSN stapsgewijs plaats. Dit is te lezen in de Kamerbrief van Staatssecretaris Eerenberg van Financiën.

De Belastingdienst werkt aan een oplossing waarbij het BSN wordt vervangen door een willekeurig betekenisloos nummer. Uiterlijk eind 2026 bevatten betalingskenmerken geen BSN meer. De uitfasering van BSN in vorderingsnummer kost meer tijd en wordt in 2032 beëindigd. Doordat betrokken partijen in bepaalde gevallen uit hoofde van hun functie al beschikken over het BSN worden de risico’s gering geacht.

De Belastingdienst gebruikt het BSN als identificatie- en registratienummer voor het koppelen van belasting- en toeslagen zaken. Daarnaast wordt het BSN ook gebruikt bij het verwerken van betalingen en vorderingen. Hierdoor kunnen banken en betaaldiensten het BSN van burgers inzien. Hierover zijn klachten ingediend bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). Na onderzoek, concludeert de AP dat het gebruik van het BSN door de Belastingdienst voor betalingen en vorderingen niet noodzakelijk is en daarom ook niet in lijn is met de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG) en de Uitvoeringswet AVG (UAVG).

Wetingang:

Europees Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden artikel 8

Algemene wet inzake rijksbelastingen artikel 67

[Nieuwsbron] [Nieuwsbron] [Nieuwsbron] [Nieuwsbron] [Nieuwsbron]

Rubriek: Europees belastingrecht, Invordering, Fiscaal bestuurs(proces)recht, Belastingrecht algemeen

Regelgevende instantie: Ministerie van Financiën

Editie: 12 juni

Informatiesoort: VN Vandaag

16

Inhoudsopgave van deze editie

Gerelateerde artikelen