Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) wil nog niets weten van aangifte tegen zijn eigen ambtenaren, zolang niet zeker is dat er "moedwillig" documenten uit handen zijn gehouden van de parlementaire commissies die het toeslagenschandaal hebben onderzocht. Hij noemde dat in een Kamerdebat "een buitengewoon zwaar middel", waarbij zorgvuldigheid geboden is.

Eerenberg informeerde de Kamer dit voorjaar over de herontdekking van een datakluis met tientallen miljoenen documenten over het schandaal rond de kinderopvangtoeslag. Een deel van de stukken was mogelijk relevant geweest voor de parlementaire ondervraging over deze affaire, of de bredere parlementaire enquête naar het fraudebeleid van de overheid.

Accountantskantoor BDO is gevraagd de gang van zaken nader te onderzoeken. Ook een commissie onder leiding van oud-Kamerlid Senna Maatoug gaat zich erover buigen. Een deel van de Kamer vindt dat onvoldoende en wil dat ook het Openbaar Ministerie wordt ingeschakeld. Het bewust achterhouden van stukken voor een enquêtecommissie is een ambtsmisdrijf.

BDO concludeerde eerder dat de Belastingdienst "niet adequaat heeft gehandeld" bij het zoeken naar documenten voor de parlementaire enquête. Maar of daarbij opzet in het spel was, lieten de onderzoekers nog in het midden. "Ik heb op dit moment geen redelijk vermoeden", zei Eerenberg daarover. Daarom vindt hij de stap naar het strafrecht "nu niet aan de orde".

Eerenberg hield de Kamer voor dat er ook nadelen kleven aan aangifte doen. "Dan gaan er luiken dicht", waarschuwde hij. Als ambtenaren vrijuit kunnen spreken met BDO, levert dat volgens hem mogelijk meer en betere inzichten op dan wanneer zij onder ede gehoord worden in het kader van een strafrechtelijk onderzoek.

Aan de wens van een deel van de Kamer om het ministerie van Financiën meer op afstand te zetten van het aanvullende onderzoek, zei Eerenberg wel tegemoet te willen komen. Wat de onafhankelijkheid betreft "kunnen we stappen zetten", zei hij.

Afgelopen zomer werd duidelijk dat de staatssecretarissen op het ministerie al veel eerder van het bestaan van de datakluis wisten. Eerenberg bood opnieuw excuses aan, omdat de Kamer veel te laat werd geïnformeerd. "Dit had gewoon anders gemoeten." De staatssecretaris zei, gezien de voorgeschiedenis van het toeslagenschandaal, ook te begrijpen "dat we de schijn tegen hebben".

Bron: ANP

Informatiesoort: Nieuws

Rubriek: Toeslagen en zorgverzekeringswet, ICT

7

Gerelateerde artikelen